Kilka organizacji dziennikarskich, krytycznych względem zmian wprowadzanych przez rząd PiS w polskich mediach publicznych, zwróciło się w tej sprawie do Rady Europy.

Jak przekazał rzecznik Rady Europy Andrew Cutting, Stowarzyszenie Dziennikarzy Europejskich, Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy, Europejska Federacja Dziennikarzy i Komitet Ochrony Dziennikarzy zwróciły się do Rady ws. ustawy o mediach publicznych w Polsce. Ich zdaniem wprowadzane zmiany przewidują „usunięcie gwarancji niezależności publicznej telewizji i radia”,co jest „naruszeniem norm Rady Europy i danego przez polską konstytucję niezależnemu organowi (KRRiT) mandatu do stania na straży szeroko pojętego interesu publicznego w radiofonii i telewizji”.

Organizacje argumentują, że proponowane rozwiązania prowadzą do bezpośredniej kontroli rządowej nad mediami publicznymi, „co jest całkowicie nie do zaakceptowania w prawdziwej demokracji”.Zaznaczono również, że plany rządu Beaty Szydło są sprzeczne z zobowiązaniami Komitetu Ministrów Rady Europy, które w 2012 roku podjęto w deklaracji ws. zarządzania mediami publicznymi. Wezwano również PiS do „natychmiastowego porzucenia”proponowanej legislacji.

tvp.info / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz