Orban: Ukraina nie jest suwerennym państwem

Premier Węgier Viktor Orbán w środę wezwał wyborców do odrzucenia partii politycznych głównego nurtu w nadchodzących wyborach do Unii Europejskiej ze względu na ich porażkę w przywództwie i powiedział, że Ukrainie nie wolno nigdy pozwolić na członkostwo w bloku lub NATO.

Jak przekazał w środę portal AP News, premier Węgier Viktor Orbán w środę wezwał wyborców do odrzucenia partii politycznych głównego nurtu w nadchodzących wyborach do Unii Europejskiej ze względu na ich porażkę w przywództwie i powiedział, że Ukrainie nie wolno nigdy pozwolić na członkostwo w bloku lub NATO. Powiedział, że „kryzys migracyjny” w Europie jest obecnie większy niż kiedykolwiek.

“Sens tych wyborów europejskich jest następujący: zmiana przywództwa” – powiedział Orbán publiczności liczącej około 200 osób. “Jeśli przywództwo okaże się złe, należy je wymienić. To takie proste” – powiedział.

Zobacz też: Orbán: Ukraina nie ma szans na wygranie tej wojny

Węgierski przywódca sprawujący urząd od 2010 roku podkreślił także, że sankcje UE nie powstrzymały wojny na Ukrainie. Odnosząc się do faktu, że w mediach często określa się go jako zagorzałego sojusznika prezydenta Rosji Władimira Putina, Orbán powiedział: “Moja matka nie jest szczęśliwa”.

Powiedział, że największą obawą Węgier jest to, że nie chcą ponownie dzielić wspólnej granicy z Rosją i że Ukraina nie powinna mieć możliwości przystąpienia do UE i NATO. “Chłopaki, musicie zrozumieć, że jesteście krajem strefy buforowej. Nie możesz zmienić numeru domu” – powiedział.

Orbán dodał, że “Ukraina jest obecnie jedynie protektoratem” zależnym od zachodnich pieniędzy i broni i “nie jest już suwerennym państwem”.

Premier Węgier Viktor Orbán udzielił francuskiemu tygodnikowi „Le Point”. Wśród poruszonych tematów znalazła się też kwestia Ukrainy i jej aspiracji do członkostwa w Unii Europejskiej. Jego zdaniem, obecnie jest na to „skrajnie” nieodpowiednia pora, ponieważ potencjalna akcesja nie jest odpowiednio przygotowana i nie jest pewne, czy korzyści przewyższą koszty. Orbán oświadczył, że Ukraina „jest jednym z najbardziej skorumpowanych państw na świecie i nie jest gotowa, by wstąpić do UE”. Zaznaczył, że Węgry jako sąsiad Ukrainy „doskonale wiedzą, co tam się dzieje – nieważne co myślą w Paryżu, Brukseli czy Hadze”. Zdecydowanie nie zgodził się z twierdzeniem, że Węgry wetują wszelkie unijne inicjatywy, dodają, że można powiedzieć, że „na nie nie przyzwalają”.

Węgierski premier uważa, że członkostwo Ukrainy w Unii byłoby obciążeniem dla innych państw członkowskich, które musiałyby płacić większe składki do unijnego budżetu. Powiedział, że Francja musiałaby co roku wpłacać o 3,5 mld euro więcej, niż do tej pory. Z kolei włączenie ukraińskiego sektora rolniczego do unijnego doprowadziłoby do ruiny rolnictwo w innych krajach.

Kresy.pl/AP

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Kasper1
    Kasper1 :

    Premier Orban jest jedynym europejskim przywódcą który nie obawia się mówić na głos tego co wszyscy inni wiedzą. Fico niestety usiłuje grać na paru fortepianach naraz czego przykładem jest wyrażony przez niego “entuzjazm” dla ukraińskich prób możliwie najszybszego przystąpienia do Unii.