Organizacja Narodów Zjednoczonych jest przekonana, że bez szybkiego osiągnięcie pokoju w Sudanie jego mieszkańcy rozpoczną masową ucieczkę do innych państw.

Ponad 800 tys. osób może opuścić Sudan i sąsiednie kraje w wyniku walk między wojskowymi, powiedział w poniedziałek przedstawiciel ONZ. „Bez szybkiego rozwiązania tego kryzysu będziemy ciągle widzieć coraz więcej ludzi zmuszonych do ucieczki w poszukiwaniu bezpieczeństwa i podstawowej pomocy” – powiedział Raouf Mazou w czasie konferencji prasowej w Genewie, którą zrelacjonował w poniedziałek portal gazety “Arab News”.

“Po konsultacjach ze wszystkimi zainteresowanymi rządami i partnerami ustaliliśmy planowaną liczbę 815 tys. osób, które mogą uciec do siedmiu sąsiednich krajów” – stwierdził przedstawiciel ONZ. Zaznaczył, że szacunki obejmują około 580 tys. Sudańczyków, a pozostali to uchodźcy z Sudanu Południowego i innych miejsc.

Do tej pory z Sudanu uciekło około 73 tys. osób. Skierowali się do państw sąsiednich: Sudanu Południowego, Czadu, Egiptu, Erytrei, Etiopii, Republiki Środkowoafrykańskiej i Libii. „Minęły ponad dwa tygodnie niszczycielskich walk w Sudanie, konfliktu, który zmienia kryzys humanitarny w Sudanie w pełną katastrofę” – powiedział za pośrednictwem łącza wideo na tej samej konferencji Abdou Dieng, rezydent i koordynator pomocy humanitarnej w Sudanie.

15 kwietnia w Sudanie wybuchły walki między regularnymi siłami zbrojnymi a paramilitarnymi Siłami Szybkiej Odpowiedzi. To skutek rywalizacji między głównodowodzącego armią Abd al Fattahem al-Burhanme a dowódcą tych drugich Mohammadem Hamdanem Dagalo. Oficerowie ci mieli od największy wpływ na sytuację w Sudanie od obalenia jego wieloletniego przywódcy Omara al-Baszira.

Mimo, że 25 kwietnia zawarto oficjalny rozejm, walki w Sudanie nadal trwają.

arabnews.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply