Zdaniem ONR Rzecznik Praw Obywatelskich swoją wypowiedzią Adam Bodnar mógł popełnić przestępstwo znieważenia narodu polskiego.

Na antenie TVP Info Adam Bondar, Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO) powiedział w środę, że nie ma żadnych wątpliwości, że za holokaust byli odpowiedzialni Niemcy.

Natomiast musimy pamiętać, że wiele narodów współuczestniczyło w realizowaniu holokaustu. W tym, o czym mówię z ubolewaniem, także naród polski – stwierdził RPO. Jego zdaniem, o skali tego zjawiska świadczyły np. wyroki śmierci wydawane przez AK.

Dzień później RPO wycofał się ze swojej skandalicznej wypowiedzi. Przeprosił za wypowiedziane słowa wszystkich urażonych. Odpowiadając na pytanie prowadzącego wyjaśniłem, iż nie ma żadnych wątpliwości, że za Holokaust byli odpowiedzialni Niemcy – tłumaczy Bodnar, dodając, że – jednocześnie pozwoliłem sobie zauważyć, że także wśród Polaków były jednostki, które uczestniczyły w tym straszliwym procederze.

Obóz Narodowy Radykalny (ONR) rozesłał jednak dzisiaj komunikat, w którym zapowiada zgłoszeni pierwszej wypowiedzi do prokuratury. Powyższa wypowiedź pochodzi od Rzecznika Praw Obywatelskich, prawnika i nauczyciela akademickiego, a więc osoby która formułuje przemyślane osądy i ma realny wpływ na kształtowanie opinii publicznej. Przy czym użycie zwrotu „naród” w sposób oczywisty wskazuje na intencje autora wypowiedzi i świadomość znaczenia wypowiedzianych słów – ocenił w dzisiaj ONR. Z tego powodu organizacja poinformowała o skierowaniu w tej sprawie zawiadomienia do prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

ONR złoży zawiadomienie w związku z znajdującym się w Kodeksem karnym zapisem kto publicznie znieważa Naród lub Rzeczpospolitą Polską, podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech.

Wypowiedź Rzecznika Praw Obywatelskich AdamaBodnara został ostro skrytykowana przez polityków Prawa i Sprawiedliwości. Wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Jan Dziedziczak jest zdania, że wypowiedź Adama Bodnara nt. Holokaustu dyskwalifikuje go z życia publicznego w Polsce. Jedyną reakcją po tak haniebnych, skandalicznych, nieprawdziwych słowach powinno być podanie się do dymisji – powiedział wiceminister.

 

Jeżeli urzędnik wysokiej rangi publicznie mówi słowa tego rodzaju, to przeprosiny mogą nie zamknąć tematu. Te słowa będą przez wiele miesięcy, jeżeli nie lat, wykorzystywane przeciwko nam – powiedział z kolei wicemarszałek Senatu Adam Bielan z PiS.

kresy.pl / rp.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    franciszekk :

    Zbyt wiele żądacie Polacy od Ukraińca!
    No i co z tego, że doktor prawa, nauczyciel akademicki, „polski” Rzecznik Praw Obywatelskich ….. itp. ale jak każdy ukraiński PO+tomek zwyrodniałych, przesiedlonych ludobójców cywilnej polskiej ludności będzie; mataczył, kłamał, rzucał oszczerstwa na naród polski!
    PO prostu wyszło przysłowiowe szydło z worka – nic ująć i nic dodać!!!!…..