Okręty NATO w Tallinie. Wezmą udział w ćwiczeniach

Okręty 1. Stałej Grupy Morskiej NATO (SNMG1) przybyły do Estonii. Wezmą udział w ćwiczeniach z udziałem m.in. estońskiej marynarki wojennej.

W czwartek do portu w Tallinie w Estonii wpłynęły cztery okręty 1. Stałej Grupy Morskiej NATO (SNMG1), w ramach zaplanowanej wizyty.

„Wizyta w porcie podkreśla istniejące, silne więzi z naszymi sojusznikami” – powiedział dowódca grupy, Komodor A. van de Sande z marynarki wojennej Holandii.

1. Stała Grupa Morska NATO składa się z holenderskiej fregaty „De Zeven Provinciën”, jednostki wiodącej swojej klasy, pełniącej funkcję okrętu flagowego grupy, duńskiej fregaty „Peter Willemoes” klasy Iver Huitfeldt, niemieckiej korwety „Erfurt” klasy Braunschweig oraz brytyjskiej fregaty Northumberland typu 23.

W czwartkowym, oficjalnym komunikacie poinformowano też, że podczas pobytu okrętów w Tallinie dołączy do nich piąty okręt, kanadyjska fregata „Halifax”. Według innych źródeł, jednostka miała przybyć w piątek.

Okręty SNMG1 wezmą udział w ćwiczeniach wojskowych na Bałtyku, wspólnie z estońską marynarką wojenną. Odbędą się one w przyszłym tygodniu. Według dowódcy estońskiej marynarki wojennej, komodora Jürija Saski, ćwiczenia odbędą się m.in. z udziałem estońskiej piechoty morskiej.

Grupa ta jest jednym z czterech tego rodzaju zespołów w ramach NATO. Jest też częścią natowskich sił bardzo wysokiej gotowości.

Według estońskich mediów, kolejna grupa okrętów NATO ma pojawić się w porcie w Tallinie w przyszłym tygodniu.

Czytaj także: Okręty NATO u wybrzeży Gruzji

mc.nato.int / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz