Podczas konferencji prasowej w Pentagonie prezydenta USA Baracka Obamy doszło do zaskakującej pomyłki, gry ten stwierdził, że Stany Zjednoczone szkolą oddziały dżihadystów.

„W międzyczasie kontynuujemy wzmacnianie i szkolenie lokalnych oddziałów walczących z ISIL na ziemi [wcześniej omawiano kwestię ataków z powietrza – red.]. Jak powiedziałem wcześniej, ten aspekt naszej strategii posuwał się zbyt wolno. Jednak upadek Ramadi zelektryzował iracki rząd. Tak więc, z dodatkowymi krokami, które zarządziłem w zeszłym miesiącu, przyspieszamy szkolenie sił ISIL, w tym ochotników z plemion sunnickich z prowincji Anbar– powiedział prezydent Barack Obama.

W oficjalnej transkrypcji na stronie Białego Domu zachowano oryginalny cytat, dodając w nawianie kwadratowym słowo „irackich” – co faktycznie miał mieć na myśli prezydent.

Portal Jihad Watch zwraca uwagę, że USA faktycznie szkoliło siły ISIL, poprzez uzbrajanie grup określanych przez Pentagon mianem „umiarkowanych”, takich jak Wolna Armia Syryjska, współpracująca z Państwem Islamskim w walce z syryjskimi siłami rządowymi.

Youtube.com / Whitehorse.gov / jihadwatch.org / Kresy.pl

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz