“New York Times” donosi, że amerykański sekretarz obrony James Mattis nalegał na autoryzację użycia siły przeciwko Syrii, lecz nie zgodził się na to prezydent Donald Trump.

Według dziennika, “Sekretarz obrony Jim Mattis nalegał na prezydenta Trumpa o uzyskanie zgody Kongresu, zanim Stany Zjednoczone rozpoczęły w zeszłym tygodniu naloty na Syrię, ale jego prośba została odrzucona przez Trumpa, który chciał szybkiej i dramatycznej reakcji, poinformowały źródła wojskowe i urzędnicy administracji”.

Źródła poinformowały “NYT”, że Trump chciał, aby jego wpisy na Twitterze, zostały poparte realnymi działaniami militarnymi.

“Do bieżącego miesiąca, Mattis miał bufor w Białym Domu w osobie byłego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego, gen. Herberta McMastera, który często ulegał sekretarzowi obrony, emerytowanemu, czterogwiazdkowemu generałowi piechoty morskiej. Pojawienie się nowego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Trumpa, Johna R. Boltona, oznacza, że nie ma już bufora” – informuje “NYT”.

Dziennik podaje również, że z powodu zastrzeżeń Mattisa na etapie planowania nalotów na Syrię, “neokonserwatywni członkowie republikańskiego establishmentu ds. polityki zagranicznej zaczęli wyrażać zaniepokojenie, że Mattis przekazuje strategiczne terytoria w Syrii Iranowi i Rosji”.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Rand Paul: nie widziałem dowodów, że to Asad przeprowadził atak chemiczny [+VIDEO]

Kresy.pl / New York Times

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply