Inspektorzy OPCW nie mogą wjechać do Dumy

Opóźnia się rozpoczęcie pracy inspektorów OPCW w Dumie. Ich przyjazd do miasta jest blokowany ze względów bezpieczeństwa.

Inspektorzy Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) nie mogą przybyć do Dumy w Syrii, gdzie doszło do domniemanego ataku przy pomocy broni chemicznej, ponieważ ze względów bezpieczeństwa ich prace wstrzymuje ONZ – podała w środę agencja AFP.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Agencja Reutera pisze, że podczas wizyty zespołu ONZ ds. bezpieczeństwa w Dumie doszło do niebezpiecznej sytuacji. Jedno źródło agencji przekazało, że zespół ONZ spotkał się z „problemem bezpieczeństwa”, z tym ze strzelaniną. Inne źródło podało, że gości przywitali demonstrujący ludzie żądający udzielenia im pomocy i wówczas usłyszano strzały. Po tym zespół ONZ wycofał się Dumy. Z tego też powodu opóźniono przyjazd inspektorów OPCW do miasta.

Syryjski ambasador przy ONZ Baszar Dżaafari powiedział wczoraj, że eksperci OPCW rozpoczną w środę badanie śladów domniemanego ataku chemicznego, o ile otrzymają „zielone światło” od zespołu ds. bezpieczeństwa ONZ. Ambasador zapewnił, że „syryjski rząd zrobił wszystko, co w jego mocy, by umożliwić pracę misji”.

Innego zdania są kraje zachodnie, które uważają, że Syria i Rosja celowo nie zapewniają inspektorom bezpieczeństwa, by jak najpóźniej dotarli oni na miejsce domniemanego ataku. Mówił o tym w poniedziałek ambasador Wielkiej Brytanii przy OPCW Peter Wilson. Dzisiaj rzeczniczka Departamentu Stanu USA Heather Nauert powiedziała, że blokowanie dostępu inspektorom może być rozmyślną taktyką. „Im więcej czasu upływa od incydentu, szanse na zebranie dowodów maleją” – mówiła Nauert. Podobnego zdania był francuski minister spraw zagranicznych. „Jest bardzo prawdopodobne, że dowody i kluczowe elementy znikają z miejsca, które jest całkowicie kontrolowane przez armie rosyjską i syryjską.” – mówił francuski minister.

Według rzeczniczki Departamentu Stanu USA dysponują doniesieniami, z których wynika, że syryjska armia użyła w Dumie sarinu i chloru. Mają to potwierdzać symptomy zaobserwowane u poszkodowanych.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow już w poniedziałek odrzucał zarzuty, że Rosjanie blokują inspektorom OPCW dostęp do Dumy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Syryjska armia zajmuje Dumę i atakuje islamistów w Idlib

Kresy.pl / AFP / Reuters / PAP

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz