Nowy prezes NBP zaprzysiężony

Prezes Narodowego Banku Polskiego prof. Adam Glapiński złożył przysięgę przed Sejmem. Objął obowiązki szefa polskiego banku centralnego na sześcioletnią kadencję, zastępując prof. Marka Belkę.

Swoją przysięgę Glapiński zakończył słowami: „Tak mi dopomóż Bóg”. W krótkim wystąpieniu zapewnił, że jako prezes NBP będzie bronił i przestrzegał niezależności banku centralnego. Podkreślił, że będzie to podstawowa zasada jego działalności.

„Nie będę zapominał o obowiązku wspierania polityki gospodarczej rządu, o ile tylko nie będzie to stać w sprzeczności z zachowaniem stabilnego poziomu cen, który jest podstawowym celem NBP”– deklarował zarazem nowy prezes NBP. Zapowiedział również, będzie stał na straży konstytucyjnego zadania NBP, jakim jest dbanie o wartość polskiego złotego. Z kolei w rozmowie z dziennikarzami wśród swoich priorytetów wymienił m.in. stabilność systemu bankowego i „dbałość o całość gospodarki”.

Kandydaturę Glapińskiego wysunął prezydent Andrzej Duda. Sejm powołał go na posiedzeniu 10 czerwca, głosami klubów PiS, Kukiz‘15 i PSL. Jego kandydaturę poparł również jeden z posłów PO oraz jeden z Nowoczesnej Ryszarda Petru.

Glapiński jest absolwentem Szkoły Głównej Planowania i Statystyki (obecnie SGH) i od 1974 r. związany jest zawodowo z tą uczelnią jako wykładowca. Jest profesorem nauk ekonomicznych i kierownikiem Zakładu Ekonomii Politycznej i Historii Myśli Ekonomicznej w Kolegium Zarządzania i Finansów SGH. Wykładał także za granicą, m.in. w USA. Pełnił funkcje w rządzie Jana K. Bieleckiego (jako minister budownictwa i gospodarki przestrzennej), a także Jana Olszewskiego (minister współpracy gospodarczej z zagranicą). Był posłem na Sejm I kadencji (1991-1993) oraz senatorem IV kadencji Senatu RP (1997-2001). Zasiadał także w radach nadzorczych m.in. Banku Rozwoju Eksportu S.A. oraz KGHM Polska Miedź S.A.(2007 r.). W latach 2007-2008 był prezesem zarządu, dyrektorem generalnym Polkomtel S.A. Był doradcą ekonomicznym prezydenta Lecha Kaczyńskiego, a od 2010 roku członkiem Rady Polityki Pieniężnej.

PAP / wpolityce.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply