Nowy minister obrony Niemiec Boris Pistorius zapowiedział swoją podróż na Ukrainę – poinformował w niedzielę Bild am Sonntag.

W niedzielnym wywiadzie dla Bild am Sonntag nowy minister obrony Niemiec Boris Pistorius zapowiedział swoją podróż na Ukrainę.

Pistorius został zapytany, gdzie udałby się na pierwszą podróż na swoim nowym stanowisku. Na co minister odpowiedział: „Nie ulega wątpliwości, że wkrótce pojadę na Ukrainę. Prawdopodobnie nastąpi to w ciągu najbliższych czterech tygodni”.

Wyjaśnił, że Berlin prowadzi „bardzo bliski dialog” z międzynarodowymi partnerami w sprawie dostaw czołgów Leopard na Ukrainę. „Aby być dobrze przygotowanym na możliwe rozwiązania, poinstruowałem mój departament w piątek, aby sprawdził wszystko, abyśmy niepotrzebnie nie tracili czasu, jeśli zdarzy się najgorsze” – powiedział Pistorius.

Nowo zaprzysiężony minister obrony Niemiec, Boris Pistorius, powiedział w czwartek wieczorem w wywiadzie dla ZDF, że nie wyklucza dostaw czołgów Leopard 2 na Ukrainę.

„Nikt nie wyklucza, że czołgi Leopard mogą być dostarczone, albo że może być udzielona zgoda na dostawy od innych europejskich partnerów” – powiedział Pistorius, cytowany przez agencję Deutsche Welle. „Ale do tego czasu nie odpowiedziano jeszcze na wszystkie pytania i to teraz ma miejsce” – dodał.

Według Pistoriusa, Niemcy bardzo dobrze spisały się jako partner NATO „w tym sensie, że wielkie i ważne decyzje o wsparciu Ukrainy były zawsze podejmowane w transatlantyckim porozumieniu”. Zaznaczył, że Sojusz musi podejmować decyzje wspólnie i świadczyć wspólne usługi.

„Mówimy o takim czołgu jak Leopard 2, który jest jednym z najlepszych i najbardziej odpowiednich pod względem ofensywy. Dlatego należy z ostrożnością podchodzić do tego, by teraz je po prostu tak przekazać” – uważa minister obrony Niemiec. Dodał, że niemiecki rząd jest świadomy, „że może odegrać ważną rolę”.

Tego samego dnia Pistorius spotkał się z szefem Pentagonu Lloydem Austinem, który złożył wizytę w Berlinie. Spotkanie miało miejsce w przeddzień kolejnego spotkania tzw. formatu Ramstein – grupy kontaktowej, skupiającej 50 krajów wspierających Ukrainę w walce z Rosją. Oczekuje się, że zapadną tam konkretne decyzje w sprawie dostarczenia Ukrainie czołgów, a dokładniej Leopardów. Kilka państw na czele z Polską zadeklarowało gotowość do przekazania ich Ukraińcom, ale konieczna jest do tego zgoda Niemiec, producenta tych czołgów.

Przypomnijmy, że poprzednia niemiecka minister obrony Christine Lambrecht złożyła w poniedziałek rezygnację z rządu kanclerza Olafa Scholza.

Lambrecht poprosił Scholza o zwolnienie jej, zgodnie z wymogami formalnymi, powiedział rzecznik koalicyjnego rządu kierowanego przez Socjaldemokratów (SPD).

Podczas wizyty u producenta broni Hensoldt, Scholz podziękował Lambrecht za jej usługi i powiedział, że będzie działać szybko, aby ją zastąpić. „Mam jasny pomysł i bardzo szybko wszyscy będą wiedzieć, jak to powinno wyglądać” – powiedział dziennikarzom.

Kresy.pl/Bild

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz