Nowoczesna uważa, że prezydent chce upartyjnić stulecie niepodległości. Do komitetu wejdą przedstawiciele m. in. PO, PSL, PiS, Kukiz’15 i innych ugrupowań.

Udziału w organizowanym przez prezydenta Andrzeja Dudę Komitecie Narodowych Obchodów 100-lecia Niepodległości odmówiła Nowoczesna. Ryszard Petru stwierdził, że prezydent chce upartyjnić święto narodowe.

Do komitetu wejdzie przedstawiciel Platformy Obywatelskiej. Partię będzie reprezentowała prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Szef partii Grzegorz Schetyna zgłosił Hannę Gronkiewicz-Waltz, jako wiceprzewodniczącą partii i prezydent stolicy – stwierdził rzecznik tej partii. Polskie Stronnictwo Ludowe będzie reprezentowane w Komitecie przez wiceszef partii Dariusz Klimczak. Oświadczył on, że będzie zwracał uwagę na próby upolitycznienia obchodów, a także, że będzie bronił obiektywizmu.

CZYTAJ TAKŻE: Duda wierzy, że nowa konstytucja „wprowadzi nas w XXI wiek”

Swojego przedstawiciela nie wskazał jeszcze klub Kukiz’15 – podał z kolei Jakub Kulesza (Kukiz’15). Na razie nie wiadomo, kogo do komitetu wybierze Prawo i Sprawiedliwość.

Kresy.pl istnieją dzięki wsparciu Darczyńców
Wesprzyj nas.

Celem ustawy o Narodowych Obchodach Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości RP jest stworzenie ram organizacyjnych, mających umożliwić przygotowania uroczystości mających mieć miejsce w latach 2017-2021. W tym celu powołany ma zostać Komitet organizacyjny złożony z najwyższych władz Rzeczypospolitej, w tym prezydenta, marszałka Sejmu, marszałka Senatu, premiera i a także w ustawie członków Rady Ministrów, Pełnomocnika Rządu do spraw obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej oraz prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.

W przypadku wyrażenia zgody przez odpowiedni organ partii lub ugrupowania, udział w pracach Komitetu mają wziąć udział przedstawiciele partii politycznych lub ugrupowań, które posiadają klub parlamentarny w Sejmie, a także tych, które do Sejmie w obecnej kadencji nie weszły, ale które otrzymują subwencje z budżetu państwa.

kresy.pl / onet.pl

Reklama0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz