Głos w sprawie nagrania z interwencji polskiego konsula w Norwegii, Sławomira Kowalskiego, w obronie praw polskich rodziców zabrali m.in. dwaj norwescy eksperci, prawnik i psycholog rodzinny. Obaj z uznaniem wypowiedzieli się o postawie polskiego dyplomaty.

Po opublikowaniu nagrania, na którym norweska policja wyrzuca polskiego konsula Sławomira Kowalskiego, interweniującego w obronie polskiej rodziny i odebranego rodzicom dziecka sprawie polskich dzieci, coraz więcej osób udziela mu poparcia. Pod petycją „Murem za konsulem” podpisało się już ponad 18 tys. osób.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6638.82 PLN    (30.17%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Jak poinformował portal WP.pl, poparcie dla działań konsula Kowalskiego wyraziło też dwóch znanych ekspertów z Norwegii. Pierwszy z nich, adwokat z Bergen Marius Reikeras, był zszokowany nagraniem.

 

– Polski rząd powinien natychmiast interweniować. Co ci policjanci wygadują? Nie mają bladego pojęcia o międzynarodowej dyplomacji i prawach człowieka – komentował Reikeras. Zwracał uwagę na niewłaściwe słowa, które padły ze strony norweskich funkcjonariuszy podczas interwencji konsularnej. Grozili oni polskiemu dyplomacie, mówiąc m.in. „Macie ostatnią szansę żeby stąd wyjść, albo was wyniesiemy”.

Instytut Ordo Iuris upublicznił nagranie z interwencji polskiego konsula w Norwegii Sławomira Kowalskiego w obronie praw polskich rodziców. Norweskie władze twierdziły, że zakłócał porządek i pracę policji i domagały się jego odwołania. Nagranie przeczy tej narracji i pokazuje, że norwescy urzędnicy oraz policjanci naruszali prawo międzynarodowe.

„To bezpośrednie naruszenie gwarantowanego prawem międzynarodowym statusu konsula, jego prawa do porozumiewania się z polskimi obywatelami i jego nietykalności osobistej. Pokazujemy nagranie z ingerencji polskiego konsula w Oslo” – napisał na Twitterze prezes Ordo Iuris, mec. Jerzy Kwaśniewski.

Psycholog rodzinny Einar Salvesen, krytyk urzędu Barnevernet powiedział, że zna konsula Kowalskiego, a jego działania, umiejętności i zaangażowanie w sprawy polskich rodzin są godne podziwu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

– Myślę, że powinien był dostać medal, zamiast zostać uznany za niepożądanego w Norwegii. Wspierał rodziców, w sprawach, w których służby opieki nad dziećmi popełniły poważne błędy i w efekcie pozbawiły rodziców opieki nad ich dziećmi – powiedział w rozmowie z norweskim dziennikiem „Aftenposten”.

W ubiegłym roku głos w sprawie naruszeń standardów praw człowieka przez Barnevernet zabrało Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy oraz Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu. Przeciwko Norwegii toczy się osiem spraw przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka.

Działalność Barnevernet jest przedmiotem krytyki w wielu państwach, które uważają, że jej urzędnicy zbyt pochopnie, na podstawie wątpliwych pretekstów podejmują daleko idące działania włącznie z odbieraniem dzieci ich rodzicom i umieszczaniem potomstwa w rodzinach zastępczych. W 2017 r. do Polski uciekła Norweżka Silje Garmo, której Barnevernet odebrał jedno dziecko i próbował odebrać kolejne, pod pretekstem nadużywania przez Garmo środków przeciwbólowych. W grudniu 2018 roku władze Polski udzieliły Garmo azylu, tym samym stała się ona pierwszym oficjalnym uchodźcą z Norwegii od czasu drugiej wojny światowej.

wp.pl / Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz