Norwegia wraz z partnerami z Danii i Holandii przygotowuje się do przekazania Ukrainie myśliwców F-16 “o zdolnościach uderzeniowych większego zasięgu”.

Jak poinformował norweski minister spraw zagranicznych Espen Barth Eide na odprawie ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Dmytro Kułebą w Kijowie. “Przekażemy norweskie F-16, które zostały zmodernizowane i są w dobrym stanie. Razem z duńskimi i holenderskimi kolegami. Być może będą jeszcze zdolności do uderzeń dalekiego zasięgu, które są teraz dla Ukrainy bardzo ważne” – cytuje ministra w poniedziałek ukraiński portal.

Jednocześnie odpowiadając na pytania dziennikarzy dotyczące liczby i stanu myśliwców, dyplomata wyjaśnił jedynie, że jest to „znaczna liczba”.

“Kiedy pytacie, ile to będzie z Norwegii, nie jestem w stanie podać dokładnej liczby, ponieważ są też samoloty, które zostały już zmodernizowane, w lepszym stanie bojowym, a także niektóre kadłuby, które można wykorzystać do napraw. Będę tu ostrożny – nie podam dokładnej liczby” – odpowiedział norweski minister spraw zagranicznych.

Według niego najważniejszy w tej sprawie jest stan uzbrojenia, w jakie zostanie wyposażony samolot, tak aby samolot, który będzie zdolny do lotu, był wyposażony w „najnowocześniejsze uzbrojenie” – powiedział Eide. Szef MSZ nie podał także terminu dostawy myśliwców na Ukrainę.

Przypomnijmy, norweskie media informowały, że Norwegia przygotowuje się do przekazania Ukrainie 22 myśliwców F-16. Należy jednak zauważyć, że nie wszystkie te samoloty bojowe są w pełni sprawne.

Część z nich może zostać wykorzystana jako dawca części zamiennych do naprawy i konserwacji innych norweskich F-16, które zostaną przekazane Siłom Powietrznym Ukrainy. Oprócz samych samolotów Ukraina może otrzymać z Norwegii także silniki odrzutowe do myśliwców, materiały pomocnicze, symulatory, części zamienne i inny sprzęt.

Dodajmy, że holenderska minister obrony Kajsa Ollongren ogłosiła wydzielenie Ukrainie nowego pakietu pomocy wojskowej w wysokości 350 mln euro, zrelacjonował ukraiński portal Korrespondent.net. Według niego minister miała obiecać, że Holandia zakupi amunicję powietrze-ziemia do wysyłanych na Ukrainę myśliwców F-16. Planuje się przeznaczyć na ten cel 150 mln euro, amunicja będzie kupowana bezpośrednio od producenta, nie z rynku wtórnego.

Kresy.pl/Mil.in

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply