Rektor katedry Notre Dame w Paryżu powiedział, że budynek jest wciąż bardzo niestabilny. Przedstawiciele francuskich władz kościelnych przyznają, że nie można wykluczyć, iż w trakcie koniecznych prac może dojść do co najmniej częściowego zawalania sklepienia.

W czwartek przedstawicielka francuskich władz kościelnych poinformowała agencję Reuters o aktualnym stanie prac przy odbudowie paryskiej katedry Notre Dame, która została bardzo poważnie uszkodzona, a częściowo zniszczona, w wyniku tragicznego pożaru z 15 kwietnia br. Jak powiedziała, obecnie prace wkraczają w niebezpieczną fazę, gdyż zaczynają się przygotowania do demontażu potężnego, zniszczonego wskutek pożaru rusztowania.

Prace nad usunięciem 250-tonowego, zniszczonego rusztowania mają ruszyć w lutym przyszłego roku. Postawiono je przed pożarem w związku z renowacją katedry. Przedstawicielka francuskich władz kościelnych przyznaje, że można wykluczyć kolejnych zniszczeń. Agencja Reuters nie podała nazwiska tej osoby.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

 

– Nie wiemy, jak wpłynie to na stabilność budowli – powiedziała. Wiadomo, że wokół rusztowania montowane są wsporniki, mające zminimalizować ryzyko upadku przepalonej konstrukcji na świątynię. Według tej osoby, od początku zdawano sobie sprawę „z pewnego ryzyka, którego nikt tak naprawdę nie jest w stanie oszacować”. – Częściowe zawalenie się sklepienia to ewentualność, której nie można wykluczyć – dodała.

Inne niepokojące wieści dotyczące katedry Notre Dame przekazał rektor świątyni, ksiądz Patrick Chauvet. W wywiadzie dla Associated Press przyznał, że ze względu na zagrażające sklepieniu rusztowanie istnieje realna możliwość, że budowli nie uda się uratować. Szanse ocenił na 50 procent i przyznał, że obiekt jest w bardzo niestabilnym stanie.

– Dziś możemy powiedzieć, że jest może 50-procentowa szansa uratowania. Jest też 50-procentowa szansa tego, że rusztowanie upadnie na trzy sklepienia, a więc, jak widać, budynek jest wciąż bardzo niestabilny – powiedział duchowny. Zaznaczył, że właściwe prace renowacyjne mogą nastąpić dopiero po usunięciu zagrożenia, co najpewniej, jeśli cała operacja się powiedzie, rozpocznie się najwcześniej w 2021 roku.

W tym roku, po raz pierwszy od ponad 200 lat, w katedrze Notre Dame nie odprawiono pasterki. Cały obiekt, wraz z sąsiednim parkiem, od czasu pożaru jest zamknięty dla zwiedzających.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

 

Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiadał, że chce, by Notre Dame została odbudowana w ciągu pięciu lat. Eksperci wątpią jednak, by było to możliwe. Przy tej okazji pojawiły się też pewne radykalne koncepcje „odbudowy”, zakładające wykorzystanie elementów architektury współczesnej przy budowie nowego sklepienia i iglicy. Inne propozycje dotyczyły np. faktycznej likwidacji świątyni jako miejsca kultu i utworzenia w ramach przebudowanej bryły czegoś w rodzaju „muzeum multikulturalizmu” czy „centrum dialogu religijnego”.

Przeczytaj: Francja: Senat nakazał odbudowę katedry Notre-Dame w poprzednim ksztłacie

W czerwcu prokuratura w Paryżu poinformowała, że przyczyną katastrofalnego pożaru przepięknej i słynnej gotyckiej katedry był najprawdopodobniej źle zgaszony papieros lub awaria instalacji elektrycznej.

PAP / rmf24.pl / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz