Niemcy i Hiszpania przekazują ukraińskiej armii nowe pakiety wsparcia wojskowego. Obejmują one m.in. samobieżne zestawy przeciwlotnicze Gepard i czołgi Leopard 2A4.

W piątek rząd Niemiec poinformował o przekazaniu ukraińskiej armii nowego pakietu pomocy wojskowej.

Jak podano, niemiecki pakiet pomocy obejmuje 10 gąsienicowych przegubowych pojazdów wojskowych Bandvagn 206 (BV206), 13 dronów rozpoznawczych Vector i 20 RQ-35 Heidrun, 6 samobieżnych zestawów przeciwlotniczych Gepard, wraz z 15 tys. pocisków dla nich. Niemcy wysyłają też 2,6 tys. pocisków dymowych kal. 155 mm.

Oprócz tego, w skład pakietu wchodzi 8 karetek pogotowia i 8 sterylizatorów stomatologicznych.

Pisaliśmy w połowie miesiąca, że Niemcy przekazały ukraińskiej obronie przeciwlotniczej sześć kolejnych samobieżnych dział przeciwlotniczych Gepard i amunicję.

W tym tygodniu również Hiszpania ogłosiła, że wysyła Ukrainie dalsze wsparcie wojskowe. W poniedziałek hiszpański resort obrony poinformował, że na Ukrainę wysłano cztery kolejne czołgi Leopard 2A4, a także 10 transporterów opancerzonych M113. Ponadto, Ukraińcy otrzymają 10 ciężarówek, opancerzony pojazd wielozadaniowy i 5 karetek, w tym dwie opancerzone.

Pakiet wysłany przez Hiszpanię trafi na Ukrainę przez jeden z portów w Polsce. Podano, że część przeznaczona jest na wsparcie ukraińskich pograniczników.

Przypomnijmy, że w kwietniu br. na Ukrainę dotarło 6 hiszpańskich czołgów Leopard 2A4.

W połowie czerwca br. hiszpański minister obrony zapowiedział, że Ukraińcy otrzymają cztery kolejne czołgi tego typu, a także 20 transporterów M113. Wcześniej Hiszpanie wysłali już 40 takich wozów.

Interfax.com.ua / kyivindependent.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply