Niemiecki historyk Andreas Umland będący członkiem rady ekspertów Komisji ds. Integracji Europejskiej w Radzie Najwyższej Ukrainy wezwał na Facebooku ukraińskiego prezydenta do niepodpisywania ustaw przyjętych przez ukraiński parlament 9 kwietnia.

Jedna z ustaw przyjęta przez Werchowną Radę w dniu wizyty Bronisława Komorowskiego na Ukrainie przewiduje odpowiedzialność karną dla obywateli Ukrainy i cudzoziemców, którzy publicznie okazują lekceważący stosunek do uczestników walk o niepodległość w XX wieku. Wśród formacji wymienionych w ustawie znajduje się też Ukraińska Powstańcza Armia, która jest odpowiedzialna za ludobójstwo ponad 100 tysięcy Polaków na Kresach Wschodnich w trakcie II wojny światowej i tuż po niej.Zobacz także: Ukraina będzie karać Ukraińców i cudzoziemców za obrażanie OUN-UPA

W swoim apeluUmland pisze m.in.:

W związku z ustawą o pamięci historycznej przyjętą przez Parlament Ukrainy w dniu 9 kwietnia 2015: Jeśli nie jest jeszcze za późno, to (jako członek rady ekspertów Komisji ds. Integracji Europejskiej w Radzie Najwyższej Ukrainy) zdecydowanie doradzam Petrowi Poroszence niepodpisywanie prawa z 9 kwietnia o nazistowskich i komunistycznych symbolach oraz o upamiętnieniu ukraińskiego ruchu niepodległościowego. Takie przepisy, co do zasady, są dopuszczalne, ale teksty aktów przyjętych przez Radę Najwyższą Ukrainy nie zostały odpowiednio przedyskutowane przez ekspertów, dlatego zawierają poważne błędy. Będą one prowadzić między innymi do problemów w stosunkach Ukrainy z UE i jej państwami członkowskimi, w tym w stosunkach Ukrainy z jej najważniejszym europejskim sojusznikiem – Polską (w związku z zakazem krytyki pod adresem OUN-UPA). Niektóre przepisy tych ustaw stanowią prezent dla międzynarodowej, anty-ukraińskiej kampanii zniesławiania prowadzonej przez Moskwę i na pewno zostaną wykorzystane w maksymalnym stopniu przez Kreml.

Poważni naukowcy i inni eksperci prawdopodobnie opublikuje swoją krytykę ustaw bardzo szybko.

Zobacz także:

Parlament Ukrainy uznał OUN-UPA za uczestników walk o niepodległość

Ukraiński IPN nie widzi problemu w uchwaleniu ustawy gloryfikującej UPA podczas wizyty polskiego prezydenta

Szef IPN: honory dla UPA w czasie wizyty Komorowskiego na Ukrainie to nie przypadek

Publicysta „Gazety Wyborczej”: ukraińska ustawa o UPA nie jest wymierzona przeciwko Polakom

Kresy.pl/Facebook.com

Reklama

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

10 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. horodenka :

  PANIE KOMOROWSKI,OKRYL PAN HAŃBĄ POLSKĘ I NARÓD POLSKI.W 1000 LETNIEJ HISTORII POLSKI ŻADNY WLADCA POLSKI NIE DOKONAL TAK HANIEBNEGO CZYNU JAK PAN, BIORĄC UDZIAL W PARLAMENCIE UKRAINSKIM , KTÓRY GLORYFIKOWAL BANDEROWCÓW MORDERCÓW POLAKÓW. ANI JEDNYM SLOWEM NIE ZAPROTESTOWAL PAN W IMIENIU POMORDOWANYCH POLAKÓW, A ZWLASZCZA POLSKICH DZIECI. CIESZĘ SIĘ ŻE DOSTAL PAN POLICZEK OD NIEMIECKIEGO DORADCY PARLAMENTU UKRAINY.NIEMIEC ZAPROTESTOWAL PRZECIW BANDOM UPA,,A PANBEZ WSTYDU MICZY

  • zefir :

   Szanowny Panie „horodenko”:Jestem pełen podziwu i uznania dla Pańskich wypowiedzi na tym forum.Z nas wszystkich jest Pan jedynym bezpośrednim świadkiem i niemal ofiarą bestialstwa ukraińskiej UPA i wspierającego go motłochu.Niestety zbydlęcenie współczesnych władz naszej Ojczyzny nie może być żródłem satysfakcji tak Pana jak mnie.W związku z tym,proszę miej Pan litość i nie wymagaj od swołoczy wyższych uczuć i zrozumienia.Ten co Pana irytuje to zwykły śmieć,bez empatii,tchórz i manipulant.Dla niego patriotyzm to egoistyczny geszeft,zaś Ukraińskie zbrodnie i OUN-UPA,oraz jej polskie ofiary to jak ziarno piachu uwierające w bucie i nic więcej.To przykre,wręcz tragiczne,że nasi wybrańcy nie mają zdania zgodnego z większością Narodu,lecz z umiłowaniem i tchórzostwem chcą być kundelkami pana zza wielkiej wody.Własnego zdania i poglądów toto nie ma,więc jest zwykłym niegodnym uwagi Gównem.Toto pewnie jest zdziwione Pańskimi poglądami.Nie wymagajmy zbyt wiele od zdrajców,szujów i bydlaków tylko głosujmy przeciw takim miernotom w najbliższych wyborach.

 2. franciszekk :

  Aaaa… co na to „PO-lskie” PO+Twory ???/ … co one na to ???? Czemu ciągle milczą ??? … Czyżby tzw. amerykanie POd-Judzający Polaków do wojny z potężną Rosją tak kazali im się zachowywać??? Aaaa. co na to żona tzw. Sikorskiego (nie mylić z gen. W. Sikorskim) Anne Applebaum – potwierdzi jeszcze raz że naziści banderowcy są panstwowo-twórczy i niezwykle przyjażni dla Polaków?

 3. szczurek :

  Ciekawostka , jak oni mogą podawać takie wiadomości. Po raz kolejny Rosjanie ratują ludzi z Jemenu i to kogo , cytat za WP.PL
  „Rosyjski okręt wojenny zabrał 309 osób z wybrzeża Jemenu, z obszaru objętego działaniami wojennymi. Ewakuowano m.in. obywateli Rosji, USA i Ukrainy – poinformował w nocy z soboty na niedzielę przedstawiciel rosyjskiego ministerstwa obrony. Na pokładzie rosyjskiego okrętu, który w niedzielę ma dotrzeć do Dżibuti we wschodniej Afryce, opuścili Jemen obywatele 19 państw, m.in. 45 Rosjan, 18 Amerykanów, 14 Ukraińców i 5 Brytyjczyków. Rosyjski okręt bierze udział w rutynowej operacji antypirackiej w Zatoce Adeńskiej. Od końca marca koalicję pod wodzą Arabii Saudyjskiej przeprowadza naloty w Jemenie na pozycje szyickich rebeliantów z ruchu Huti, walczącego o obalenie prezydenta Abda ar-Raba Mansura al-Hadiego. Francuzi ewakuują 44 osoby z Jemenu Huti twierdzą, że od początku nalotów prowadzonych przez arabską koalicję zginęło około tysiąca osób, a liczba rannych wyniosła 15 tys. Głównym celem ataków rebeliantów jest natomiast nadal Aden położony na południu Jemenu. Według przedstawicieli Czerwonego Krzyża i organizacji Lekarze bez Granic (MSF) sytuacja w Adenie jest obecnie „katastrofalna” i „krytyczna”, a sytuacja humanitarna w całym kraju – bardzo zła. Huti kontrolują już stolicę Jemenu Sanę, a obecny konflikt, w którym według ONZ zginęło w ciągu ubiegłych dwóch tygodni ponad 500 ludzi, grozi 25-milionowemu Jemenowi humanitarną katastrofą. „

 4. zajac_poziomka :

  Boże…jak upokarzający jest fakt, iż mamy rząd tak głupi , niekompetentny …..opluwający poczucie dumy polaków…..to jakis syndrom sztokholmski chyba…wszyscy reagują , tylko durnie poprawna polityczne Polska( tj rząd) usmiecha się do swego niby sojusznika, który w najmniejszym stopniu nie okazuje żadnenej wdzięczności i minimum szacunku ,co więcej ,wykonuje wrogie gesty….nasza polityka zagraniczna to kpina, nie dla pomocy Ukrainie gloryfikującej UPA , takiej Ukrioany nie uznaje, to jest brak szancuku do samych siebie, ..Ukraina sama sie określa tak ,ze nie mamy wyboru…., to nie jest przyciaciel i sojusznik…, bo takowy sie tak nie zachowuje …hańba dla Polskiego rzadu..przykre

 5. horodenka :

  PANIEzefir.DZIĘKUJĘ ZA WSPARCIE. JESTEM JUŻ STARYM CZLOWIEKIEM I NIE OCZEKUJĘ ZEMSTY NA UKRAIŃCACH. UKRAIŃCY PO PROSTU NAS PROWOKUJĄ W SWOICH WYPOWIEDZIACH. NATOMIAST ZACHOWANIE POLSKIEGO PREZYDENTA W PARLAMENCIE UKRAIŃSKIM UWAŻAM ZA HANIEBNE I NAZWALEM „HOLD UKRAIŃSKI”, PONIEWAŻ W 1000 LETNIEJ HISTORII POLSKI ŻADNEN WLADCA POLSKI NIE UCZESTNICZYL W GLORYFIKACJI MORDERCÓW POLAKÓW. PAN KOMOROWSKI MILCZAL JAK GRÓB.NIE ZLOŻYL PROTESTU. ZWYKLY POLSKI STRUŻ MA WIĘKSZĄ DUMĘ POLAKA