Niemcy zaakceptowały wniosek Polski o przekazanie Ukrainie pięciu myśliwców radzieckiej konstrukcji – poinformowało w czwartek ministerstwo obrony Niemiec.

Jak przekazał portal Süddeutsche Zeitung powołując się na czwartkowe oświadczenie niemieckiego ministerstwa obrony, Niemcy zaakceptowały wniosek Polski o przekazanie Ukrainie pięciu myśliwców radzieckiej konstrukcji

„Z zadowoleniem przyjmuję fakt, że razem w rządzie federalnym podjęliśmy tę decyzję” – powiedział w oświadczeniu minister obrony Boris Pistorius. „To pokazuje, że można polegać na Niemczech!”

W czwartek agencja prasowa dpa poinformował, że Polska wystosowała do Niemiec oficjalną prośbę o transfer myśliwców MiG-29 z byłej Niemieckiej Republiki Demokratycznej na Ukrainę.

Mowa o myśliwcach, które w okresie zimnej wojny służyły w byłej Niemieckiej Republice Demokratycznej i zostały odziedziczone przez Bundeswehrę, a w 2002 roku Niemcy sprzedały je Polsce.

Ponieważ praktycznie wszystkie niemieckie kontrakty zbrojeniowe przewidują, że dalszy transfer lub odsprzedaż wymaga zgody Berlina, Polska musi uzyskać zgodę Niemiec na transfer myśliwców na Ukrainę.

Zobacz także: Ukraina nie jest do końca zadowolona z myśliwców MiG-29 od Polski i Słowacji

Przypomnijmy, że MiGi-29, które Polska dostarczyła Ukrainie nie pochodzą z Niemiec. Poinformował w rozmowie z Niemiecką Agencją Prasową doradca prezydenta Andrzeja Dudy ds. bezpieczeństwa i szef BBN Jacek Siewiera. “To nie są niemieckie samoloty” – podkreślił, cytowany przez Deutsche Welle.

Kresy.pl/Süddeutsche Zeitung

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply