Osoby, które zostały w pełni zaszczepione przeciwko Covid-19 mogą wkrótce wrócić do normalnego życia – oświadczył w rozmowie z gazetą „Bild am Sonntag” niemiecki minister zdrowia Jens Spahn. Podkreślił, że wspomnianych osób nie obowiązywałyby niektóre ograniczenia związane z lockdownem.

Kto jest zaszczepiony, będzie w przyszłości traktowany tak, jak osoby, które mogą wylegitymować się negatywnym wynikiem testu na koronawirusa – oświadczył minister cytowany przez „Bild am Sonntag” w niedzielę. Gazeta zwraca uwagę, że powodem wypowiedzi jest analiza Instytutu Roberta Kocha (RKI), zgodnie z której wynikami, testy i kwarantanna dla osób, którym podano już dwie dawki szczepionki, mogą zostać zniesione.

„Kto został zaszczepiony, ten może bez potrzeby przeprowadzenia dodatkowych testów udać się na zakupy albo do fryzjera” – powiedział minister.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Rzecznik rządu: Obostrzenia w aktualnym zakresie mogą zostać z nami na dłużej

Instytut Roberta Kocha ocenia, że takie osoby nie muszą być objęte kwarantanną.

Podstawą wspomnianych planów ma być analiza przeprowadzona przez ekspertów z Instytutu Roberta Kocha. Raport został skierowany do niemieckiego resortu zdrowia. Napisano w nim, że „w oparciu o obecne ustalenia ryzyko przeniesienia koronawirusa przez całkowicie zaszczepione osoby, najpóźniej od 15 dnia po podaniu im drugiej dawki szczepionki jest niższe niż w przypadku osób, które mogą przedstawić wyniki aktualnego testu na koronawirusa”.

Raport został rozesłany w sobotę do krajów związkowych.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Trzy niemieckie firmy chcą stworzyć system obrony powietrznej krótkiego zasięgu dla Niemiec

Premierzy krajów związkowych poprosili Instytut Roberta Kocha o analizę, która odpowie na pytanie, czy i kiedy możliwe jest wyłączenie osób już zaszczepionych na koronawirusa z testów na jego obecność. Portal „Deutsche Welle” pisze, że już w najbliższych tygodniach minister zdrowia chce wyłączyć takie osoby z testów i obowiązku kwarantanny.

bild.de / dw.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz