80 proc. uczestników kursów języka niemieckiego dla imigrantów nie potrafiących pisać nie jest w stanie nauczyć się go w sposób pozwalający na pracę.

Federalny Urząd ds. Migracji i Uchodźców (BAMF) ujawnił dane na temat imigrantów-analfabetów którzy nie są w stanie nauczyć się języka niemieckiego.

Dane BAMF zacytował w niedzielę “Bild am Sonntag”. Wynika z nich, że ponad 80 proc. takich imigrantów nie może pozytywnie ukończyć kursów językowych na poziomie B1, czyli średnio zaawansowanym. Poziom taki jest uznawany przez urzędy pracy i biura pośrednictwa za niezbędne do wykonywania prostej pracy lub rozpoczęcia kształcenia w zawodzie. Według BAMF najgorsze wyniki osiągają Erytrejczycy i Irakijczycy.

CZYTAJ TAKŻE: Minister ds. imigracji Peter Dutton: imigranci analfabeci stanowią ryzyko dla rynku pracy

Przez pierwsze sześć miesięcy 2017 r. w specjalnych kursach integracyjnych dla analfabetów wzięło udział ok. 43 tys. osób. Jest to 10 proc. więcej w porównaniu do analogicznego okresu w 2016 r.

Kursy są prowadzone w małych grupach i obejmowały nawet 1300 godzin nauki języka niemieckiego. Pomimo to niemal czterem na pięciu uczestników nie udało się zdać egzaminu potwierdzającego poziom językowy B1. Oznacza to, że ich możliwości na niemieckim rynku pracy lub szanse na dodatkowe kształcenie są znikome, co przekłada się na problemy z integracją. BAMF przekazał, że jedynie 17 proc. uczestników kursów dla imigrantów-analfabetów kończy je z pozytywnym wynikiem.

Według danych Unesco w Niemczech żyje ok. 7,5 mln funkcjonalnych analfabetów. Są to osoby które mają problemy z rozpoznawaniem liter, składaniem je w słowa i budowaniem z nich zdań. Przejawiają również trudności z czytaniem i rozumieniem spójnych tekstów. 2,3 mln osób w wieku 18-64 lat z tej grupy nie potrafi ani czytać ani pisać w ogóle.

Kresy.pl / dw.com

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

   • elbezet
    elbezet :

    @jwu – już Niemcy (policja) uczą się arabskiego (pogogluj, ale nie na ARD/ZDF lub Springerze).
    Cyt:”AfD geschockt – Überall deutsche Neujahrsgrüße auf Arabisch!”. Chodzi o pozdrowienia w j. arabskim, które policja w Kolonii zamieściła z okazji Nowego Roku….Policja jako pierwsza zakumała iż należy się już uczyć nowego języka urzędowego, policja ma najczęściej problem w porozumiewaniu się z “urodzonymi 01.01.2002” i “matkami z dzickiem na ręku” dlatego tak pilnie się uczy.