Przedstawiciele niemieckich i brytyjskich sił zbrojnych zgodzili się rozszerzyć zakres swoich dwustronnych stosunków obronnych, wskazując między innymi na projekt czołgu MGCS, poinformował w piątek portal Defense News.

Jak poinformował w piątek portal Defense News, Przedstawiciele niemieckich i brytyjskich sił zbrojnych zgodzili się rozszerzyć zakres swoich dwustronnych stosunków obronnych, wskazując między innymi na projekt czołgu MGCS.

Podczas rozmowy sekretarza w niemieckim ministerstwie obrony Benedikta Zimmera i przedstawiciela brytyjskiego ministerstwa Jeremiego Quina miała zostać poruszona kwestia współpracy w sprawie europejskiego czołgu. Wcześniej brytyjscy urzędnicy nalegali, by zostać przyjętymi jako obserwatorzy w programie francusko-niemieckim.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6638.82 PLN    (30.17%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Rzeczniczka niemieckiego ministerstwa obrony powiedziała Defense News, że w trakcie rozmowy poruszono kwestie o statusie programu i uznaniu strony niemieckiej, że Wielka Brytania chce odegrać jakąś rolę w budowie europejskiego czołgu.

„Tymczasem Francuzi muszą jeszcze podjąć decyzję, czy włączyć do niego Brytyjczyków” – dodała rzeczniczka.

Oprócz czołgu europejskiego Zimmer i Quin omówili również możliwości współpracy wokół pojazdu Boxer i przyszłego systemu mostów pływających dla sił lądowych. Zarówno Niemcy, jak i Wielka Brytania są kluczowymi członkami NATO w Europie, jeśli chodzi o mobilne mosty, które umożliwiają wojskom lądowym, w tym czołgom ciężkim, przekraczanie jezior i rzek.

Brytyjski resort obrony jeszcze w styczniu chciał dołączyć do programu budowy czołgu nowej generacji o kryptonimie MGCS (Main Ground Combat System) w roli obserwatora.

W styczniu ubiegłego roku niemiecki dziennik „Die Welt” zwrócił uwagę na brak udziału Polski w programie MGCS.

W maju niemiecki Federalny Urząd ds. Wyposażenia Bundeswehry zawarł w imieniu rządów Niemiec i Francji pierwszą umowę na prace studyjne określające architekturę systemu bojowego MGCS.

W połowie grudnia 2020 roku ukazał się raport Federalnego Ministerstwa Obrony Niemiec. Dotyczył on postępów głównych programów modernizacyjnych Bundeswehry. Jest to pierwszy dokument, w którym zasugerowano rozszerzenie listy uczestników programu MGCS (bojowe wozy nowej generacji, głównie następca czołgów AMX Leclerc i Leopard 2).

Autorzy raportu wskazali, że należy „promować otwarcie programu MGCS na inne państwa członkowskie Unii Europejskiej, NATO oraz inne potencjalne państwa partnerskie”. Podkreślono także, że „bazując na sukcesie klubu Leoben, MGCS należy jak najszybciej przekształcić w grupę współpracy opartą na francusko-niemieckim rdzeniu”. Aktualnymi uczestnikami programu są Francja i Niemcy.

Kresy.pl/Defense News

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz