Niemiecki rząd zatwierdził dalsze dostawy broni m.in. do Egiptu, Bahrajnu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Sudanu, które uczestniczą w koalicji kierowanej przez Arabię Saudyjską w wojnie w Jemenie – podał w niedzielę portal programu „Tagesschau”. Medium powołuje się na dane niemieckiej Katolickiej Agencji Informacyjnej (KNA). Niemiecka koalicja rządowa SPD-Zieloni-FDP odrzuciła w czwartek wniosek opozycyjnej CDU w sprawie dostarczenia czołgów Ukrainie.

Od 8 grudnia 2021 roku do 13 września bieżącego roku rząd w Berlinie wydał 14 indywidualnych licencji eksportowych o wartości 1,3 mln euro dla Kuwejtu – wynika z odpowiedzi niemieckiego rządu na interpelację parlamentarzystki Bundestagu Sevim Dagdelen (Lewica). W przypadku Egiptu wydano trzy zezwolenia na kwotę około 377 tys. euro. Odbiorcami niemieckiej broni są także Bahrajn, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Sudan.

„Kraje te uczestniczą w wojnie w Jemenie, będąc w koalicji kierowanej przez Arabię Saudyjską. Jednak żaden eksport uzbrojenia nie został zatwierdzony do samej Arabii Saudyjskiej” – zwraca uwagę „Tagesschau”.

Rzecznik niemieckiego ministerstwa gospodarki oświadczył, że ewentualne przyszłe wnioski o eksport do Arabii Saudyjskiej również zostaną odrzucone. „Szczególne zobowiązania Niemiec wobec sojuszników z NATO są wypełniane. W tych wąskich ramach w drodze wyjątku możliwe są zezwolenia na eksport” – powiedział.

Zobacz także: Niemiecki polityk potwierdza: Hiszpania chciała wysłać Leopardy na Ukrainę, ale Niemcy zablokowały decyzję

Niemcy dostarczają uzbrojenie również innym krajom Bliskiego Wschodu i Półwyspu Arabskiego. Oprócz Jordanii i Omanu jest to przede wszystkim Katar. Rząd federalny wydał 46 indywidualnych licencji eksportowych do tego kraju na kwotę 20,7 mln euro.

Niemiecka koalicja rządowa SPD-Zieloni-FDP odrzuciła w czwartek wniosek opozycyjnej CDU w sprawie dostarczenia czołgów Ukrainie.

Zobacz także: “Nawet jeśli serce krwawi, trzeba zachować zimną krew” – szefowa MSZ Niemiec o dostawach czołgów dla Ukrainy

tagesschau.de / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply