W sobotę zmarł urodzony w Wilnie polski śpiewak operowy, żołnierz AK Bernard Ładysz. Odszedł tuż po swoich 98 urodzinach.

25 lipca w Warszawie zmarł Bernard Ładysz, uznawany za jednego z najwybitniejszych polskich śpiewaków (bas-baryton) XX wieku. Występował na całym świecie. Współpracował m.in. z legendarną śpiewaczką Marią Callas.

Bernard Ładysz urodził się 24 lipca 1922 roku w Wilnie. W 1939 roku został zmobilizowany jako żołnierz Wojska Polskiego, później sierżant Armii Krajowej, w obwodzie wileńskim. W latach 1940-41 rozpoczął w Wilnie lekcje śpiewu. Uczestniczył w operacji „Ostra Brama” na Wileńszczyźnie. Aresztowany przez NKWD, był więziony w Kałudze w latach 1944-46.

 

Po powrocie z obozu wyjechał do Polski. Uczył się w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie, był solistą Centralnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Przez lata, od 1950 do 1979 roku był solistą Opery Warszawskiej i Teatru Wielkiego w Warszawie. W 1956 roku zwyciężył w międzynarodowym konkursie śpiewaczym w Vercelli, zdobywając najwyższą nagrodę „Il primo premio assoluto”. Wówczas zaczęła się jego międzynarodowa kariera. Odnosił sukcesy na wszystkich kontynentach. Jako pierwszy polski artysta został zaangażowany do partii solowej w kompletnym nagraniu opery przez wielką światową firmę fonograficzną „Columbia”. W 1959 roku wystąpił obok Marii Callas w nagraniu Łucji z Lammermooru pod dyrekcją Tullio Serafina.

Ładysz grał również w filmach, między innymi w „Lalce” Jerzego Wojciecha Hasa (rola Suzina), „Ziemi obiecanej” Andrzeja Wajdy (rola rosyjskiego kupca), czy „Znachorze” Jerzego Hoffamna (rola młynarza Prokopa). Był też wielokrotnie odznaczany, m.in. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

„Odeszła legenda polskiej sceny operowej, wybitny śpiewak, aktor i żołnierz, wielki polski patriota Bernard Ładysz. Na scenie partnerował m.in. Marii Callas. Zaledwie wczoraj świętował 98. urodziny. Trudno uwierzyć, że Go zabraknie. Na szczęście zostanie z nami Jego wspaniały głos, Jego wybitne kreacje, pamięć o Nim. Cześć Jego pamięci! Bliskim składam serdeczne wyrazy współczucia” – powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego RP prof. Piotr Gliński.

l24.lt / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply