„Sprowadzanie konfliktu polsko-ukraińskiego do ludobójstwa jest częścią zaplanowanej na Kremlu kampanii wymierzonej w Ukrainę, w której wzięli udział krótkowzroczni polscy politycy lub agenci wpływu Moskwy” – pisze oficjalnie antypolska i neobanderowska Swoboda. Wprost obarczono odpowiedzialnością za rzeż wołyńską „polskich kolonizatorów-okupantów”, broniąc przy tym UPA.

Neobanderowska Swoboda oficjalnie uznała, że uchwała wołyńska polskiego Sejmu, określająca po imieniu ludobójstwo na Kresach południowowschodnich II RP, to „jawnie wrogi krok w stronę Ukrainy”,a także „podstępny cios w plecy naszego narodu, który trzeci rok walczy z rosyjską agresją”.Zdaniem neobanderowców, decyzja polskich polityków niszczy dobre relacje sąsiedzkie pomiędzy Polską a Ukrainą, a także „możliwość wspólnego przeciwstawienia się rosyjskiemu imperializmowi”,którego celem jest „zagarnięcie naszych krajów”.

„Polscy politycy celowo wszczynają polsko-ukraińską konfrontację, w której zwycięzcą może być tylko Rosja”– twierdzą swobodowcy dodając, że Polacy zapomnieli słowa Józefa Piłudskiego, że „nie ma wolnej Polski bez wolnej Ukrainy”. Twierdzą, że „urojone zwycięstwo”Polski w przyszłości zamieni się w jej porażkę, a oskarżenia rzucane w stronę Ukraińców są absurdalne i bezwartościowe z punktu widzenia prawa międzynarodowego.

„Polsko-ukraiński konflikt z 1943 roku na Wołyniu był związany ze stroną polską, która nie chciała uznać prawa Ukraińców do bycia gospodarzami na swojej ziemi, planowała wskrzesić po wojnie swoje imperium kolonialne i pragnęła nie dopuścić do samostanowienia ukraińskiej nacji na zachodnioukraińśkich ziemiach” –czytamy w tekście.

„Ogólnonarodowy opór przeciwko polskim okupantom pozwolił Wołyniowi uniknąć tragicznego losu Chełmszczyzny, Nadsania i Podlasia, gdzie Ukraińców wyniszczono i wygnano ze swoich etnicznych ziem. Dzięki aktywnym działaniom UPA udało się uchronić od spalenia przez polskie oddziały wojskowe setek wołyńskich wsi, w wołynianie uniknęli losu Ukraińców, którzy stali się ofiarami operacji “Wisła” “– napisano w oświadczeniu.

Swoboda podkreśla, że UPA broniła Ukraińców przed przemocą i terrorem niemieckiego, sowieckiego polskiego reżimu okupacyjnego”.Przyznano również, że dziś wielu żołnierzy ukraińskich walczących w Donbasie w obronie “granic cywilizowanej Europy”,uważa się za zwolenników OUN-UPA. Stwierdzono również, że próba sprowadzenia konfliktu polsko-ukraińskiego do ludobójstwa „jest częścią zaplanowanej na Kremlu kampanii, która ma zdyskredytować Ukrainę na arenie międzynarodowej, w której wzięli udział krótkowzroczni polscy politycy lub agenci wpływu Moskwy”.Zaznaczono, że to Kreml „inspirował konflikty polsko-ukraińskie podczas II wojny światowej”.Władze Rosji, zdaniem Swobody, poprzez Partię Regionów i komunistów za czasów prezydenta Janukowycza “rozgrywały kartę tzw. rzezi wołyńskiej”,a dziś “podsyca w Polsce nastroje imperialistyczne i rewanżystowskie”,a także „antyukraińską histerię”.

Przeczytaj: Szef ukraińskiego IPN o przyjęciu uchwały wołyńskiej: Głośne oklaski z Kremla

W oświadczeniu zaznaczono, że „antyukraińska rezolucja”nie byłaby możliwa, gdyby ukraińskie władze “nie klękały przed pomnikami z fałszywymi napisani”, ale twardo broniły Ukraińców, “ofiar wielowiekowej, szowinistycznej, agresywnej polityki ze strony kolonizatorskiej Rzeczpospolitej”.

Ze Swobody wywodzi się ukraiński konsul generalny w Lublinie, Wasyl Pawluk, który przez lata był znanym działaczem tego ugupowania.

Przeczytaj: Ukraiński konsul wizytuje przemyską policję i pyta o dochodzenie ws. propagowania banderyzmu

Jak informowaliśmy, w piątek Sejm przytłaczającą większością głosów przyjął uchwałęws. ustanowienia 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP. Sejm chciał przyjąć uchwałę przez aklamację, jednak zostało to zablokowane przez posłów Nowoczesnej.

PRZECZYTAJ: Ukraińscy parlamentarzyści potępiają uchwały Sejmu i Senatu w sprawie Wołynia

Przeczytaj także: Szef ukraińskiej grupy parlamentarnej ds. współpracy z Polską: PiS to partia nacjonalistyczna

Znany ukraiński pisarz, Jurij Andruchowycz wezwał ukraiński parlament do potępienia polityki II RP wobec Ukraińcówi do ustanowienia Dnia Pamięci Ofiar Polskich Represji – w ramach „symetrycznej odpowiedzi” na działania polskich parlamentarzystów.

Svoboda.org.ua/ Kresy.pl

19 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. gan
  gan :

  Super, niech idą na konfrontację. Kolejnym krokiem ustawa zakazująca propagowania banderyzmu na terenie Polski. PiS znów nie chcąc tracić wyborców ustąpi. Tranzytem przez Polskę na zachód żaden nie wychyli się z symboliką czerwono-czarnych bandytów.

 2. misza
  misza :

  Znalazłem perłę w kupie gnoju. „że antyukraińska rezolucja nie byłaby możliwa, gdyby ukraińskie władze “nie klękały przed pomnikami z fałszywymi napisani”. Nie sposób się z banderowcami nie zgodzić. Temat Wołynia nie znalazłby się w publicznej dyskusji, gdyby nie pomniki, ulice, akademie i marsze ku czci Bandery i Suchewycza.

 3. zefir
  zefir :

  Przyznać należy,że wroga Polsce,wroga Ukrainie,banderowska Swoboda wreszcie jednoznacznie odkryła się w swej antypolskości.Ci którzy mieli wątpliwości już ich mieć nie powinni.Tiahnybuk i jego banderowska Swoboda w całej banderowsko-ultranacjonalistycznej krasie,wojowniczej krasie.Nie ma już nawet słowa o etyce chrześcijańskiej i woli pojednania w oparciu o jej zasady.W latach ukraińskiej rzezi na Polakach objętych polską uchwałą(1943-1945)Rzeczypospolita Polska była pod okupacją niemiecką i soviecką(w tym ukraińską),losy RP praktycznie były przesądzone w Techeranie i w Jałcie,ale to nie przeszkadza Swobodzie bredzić: „strona polska nie chciała uznać prawa Ukraińców do bycia gospodarzami na swojej ziemi,planowała wskrzesić po wojnie swoje imperium kolonialne i pragnęła nie dopuścić do samostanowienia ukraińskiej nacji na zachodnioukraińskich ziemiach.”Ta „strona polska”,ci Polacy ośmielili się być spokojnymi,naogół wiejskimi Lachami,więc zgodnie ze zbrodniczą ideologią OUN należało ich wszyskich wyriezać nie oszczędzając nawet dzieci,czy ciężarnych Polek-to zgodne również z istotą współczesnych poglądów Swobody.Banderowcy m.inn.Swobody sami na majdaństwie dokonali zamachu stanu doprowadzając do dyskryminacji rosyjskojęzycznych obywateli i w rezultacie wewnętrznej wojny domowej już na UPAdlinie.Solidnie się przy tym nacięli tracąc Krym i znaczną część Donbasu.Dzisiaj pieprzą o rosyjskiej agresji,a sami nie chcą realizować porozumień Mińsk II podjętych dla wygaszenia konfliktu.To dlatego,że od samego początku majdaństwa celowo i świadomie stali się narzędziem eskalacji konfliktu Wielkich z FR.Banderowska propaganda ponad wszystko wyspecjalizowała się w demonizacji Rosji i straszenia nią wszystkiego i wszystkich,nawet w najbardziej absurdalnych sytuacjach.Należy mieć nadzieję,że po powyższych oświadczeniach banderowskiej Swobody strona polska otrzeżwieje i przestanie pomagać tym „…wielu żołnierzy ukraińskim walczącym w Donbasie…którzy uważają się za zwolenników OUN-UPA’.

 4. ivvvv
  ivvvv :

  Nie rozumiem, niech honorowo i patriotycznie urażeni Ukraińcy wracają z Polski do Banderlandii i tam wielbią swoich bohaterów z UPA i umiłowanego wodza s. Banderę. No i niech Banderlandia honorowo nie przyjmuje żadnych bezzwrotnych pożyczek od Polski. I niech dalej walczy bohatersko z Rosją, aż do wzajemnego wybicia…

 5. marcin1971
  marcin1971 :

  kłamstwo ma krótkie nogi, na Chełmszczyźnie zdradzieckie działanie uzbrajanej przez Niemców ukraińskiej formacji znanej jako Chełmski Legion Samoobrony doprowadziły do akcji odwetowych, na Zamojszczyźnie niemieccy i ukraińscy koloniści brali udział w pacyfikowaniu polskich wsi razem z regularnymi formacjami niemieckimi i kolaboranckimi.

 6. sternik2
  sternik2 :

  To, o czym świadomi Polacy wiedzieli nie od dzisiaj, potwierdzili właśnie oficjalnie pogrobowcy bandytów OUN-UPA. Ta Uchwała, nawet po części kulawa wyzwoliła u nich dodatkowe pokłady nienawiści, która i tak nie była i nie jest specjalnie skrywana w miastach naszej wschodniej granicy. Dla nich zawsze będziemy kolonizatorami, których najlepiej znowu usunąć ze wschodniej ściany (do której roszczą oficjalne pretensje) „sprawdzonymi metodami”. Dlatego uważam, że właśnie teraz jest najlepsza okazja do przygwożdżenia szubrawców NIEZBITYMI DOWODAMI ICH OKRUTNEGO LUDOBÓJSTWA NA POLAKACH Z KRESÓW (a jest ich mnóstwo) nie bawiąc się w żadne idiotyczne poprawności. Postawić sprawę jasno i bez ogródek. Cofanie się w tej sytuacji będzie największą głupotą rządzących, w dalszej perspektywie wzrosną tylko ataki o zwrot 19-tu(!) powiatów na wschodzie (aż do zmaterializowania się)sternik2

 7. sylwia
  sylwia :

  28 kwietnia 2016 r. w miastach ukraińskich odbyły się uroczyste pochody ku czci ukraińskiej dywizji SS, która dokonała licznych zbrodni wojennych. Oto sceny z pochodu we Lwowie. Było banderowskie 'Sława Ukrainie – Herojam Sława’ i był ich kacapski hymn, ten ze zwrotką ‘…Станем браття, в бій кривавий, від Сяну до Дону…”: ‘…staniem bratya w bij kriwawyj wid Sjanu do Donu…’ Oto polskie miasta związane z Sanem: Dynów, Jarosław, Lesko, Leżajsk, Nisko, Przemyśl, Radymno, Rudnik nad Sanem, Sandomierz, Sanok, Sieniawa, Stalowa Wola, Ulanów i Zagórz. Polską ziemię na wschód od Sanu Ukraińcy zamierzają znów utopić we krwi. Na Ukrainie szaleje odrodzony banderyzm i hitleryzm Ukraińcy są naszymi śmiertelnymi wrogami. Albo my ich albo oni nas.
  https://www.youtube.com/watch?v=tyRZ5oNYQdw
  https://www.youtube.com/watch?v=dIArZ0yQzV4

 8. krakus
  krakus :

  Tumany czekały 27 lat na taką uchwałę i akurat teraz Ukraina walczy z Rosją, to mówią o ciosie w plecy. Gdyby ją uchwalić zaraz po 1989rnie mieliby tego argumentu. Tak na prawdę cios w plecy dostali Polacy na Kresach od Ukraińców w latach 1939-47

 9. roman23
  roman23 :

  „Ogólnonarodowy opór przeciwko polskim okupantom ” no panowie z pisu jeszcze wam sie oczy nie otworzyly pluja na nanasza kochana Polske . A wy dajecie nasze Polskie pieniadze ukrainie i tym wspieracie tych neobanderowcow ze svobody te czerwono -czarna bande i jeszcze wykladacie kase na ukrainskich studentow którzy gloryfikuja upa .

 10. bolo11
  bolo11 :

  Oczyścić Polskie władze z elementu Polsce wrogiego t. j. ukraińców w sejmie i senacie i wszelkiego gówna działajacego na niekorzyść POLSKI zdelegalizować związek upadlińców w Polsce bo jest to instytucja jawnie wroga Polsce oni pierdolą że walczą za europe to gówno zwane upadliną to zlepek największego dziadostwa w europie zdolne do zdrady swoich najlepszych przyjaćiół nie należy im pomagać Polska powinna sie odgrodzić od upadliny wysokim płotem pod napięciem nie wolno znosić wiz pod żadnym pozorem

 11. mop
  mop :

  A CZYM TO RÓŻNI SIE islamska chołota OD TEJ BANDEROWSKIEJ CHOŁOTY,KTORA JUŻ W ILOŚCI OKOŁO 1 miliona ZOSTAŁA PRZEZ POLSKOJĘZYCZNY RZĄD WPUSZCZONA DO POLSKI podobno do pracy ( https://forumemjot.wordpress.com/2015/06/10/raport-gus-w-polsce-zyje-62-mln-osob-ponizej-granicy-ubostwa-eksterminacja-narodu-polskiego/)… ————————————————————————————————————————————————– PAMIĘTAJMY!!!, że prezes PiS pod czarno-czerwonym sztandarem OUN-UPA wzniósł pozdrowienie „Sława Ukraini. Herojam sława!” PRZYPOMINAM CO TO ZA POZDROWIENIE!To zawołanie-pozdrowienie („Sława Ukraini. Herojam sława!”) banderowskich bojówkarzy. Po każdym zakończonym akcie mordu na bezbronnej ludności cywilnej Kresów taki właśnie okrzyk wznoszono. Jeśli prezes największej partii opozycyjnej nie wiedział co to za sztandar i co to za pozdrowienie, to powinien się dowiedzieć. Jeśli jednak wiedział, to niech nie przyznaje się do patriotyzmu. Taki okrzyk jest bowiem deptaniem pamięci polskich męczenników.NALEŻY ZAKAZAĆ działności bandyckiego Związku Ukraińców w Polsce, gdyż ta nacjonalistyczna (( NACJONALISTA — osoba o zbyt niskim potencjale intelektualnym, żeby zrozumieć złożoność relacji międzynarodowych. Każda próba wytłumaczenia skomplikowanych wydarzeń na świecie powoduje u niego wypalenie komórek mózgowych i napad szału. Odrzuca uznawanie zabijania za rzecz złą, argumentem uszlachetniającym jest obcobrzmiące nazwisko ofiary. Nacjonalizm charakteryzuje się specyficzną interpretacją dobra i zła – wszystko co robi naród nacjonalisty jest dobre, a wszystko co robi inny jest złe. Charakteryzuje się wiecznym wybielaniem lub chwaleniem czynów własnego narodu – chociażby to było gwałcenie, mordowanie, palenie na stosie, przy jednoczesnym zapamiętywaniu innym narodom win za zbrodnie ich przodków. http://nonsensopedia.wikia.com/wiki/Nacjonalista )) szowinistyczna organizacja naucza w Polsce ukraińskie nazistowskie doktryny Bandery oraz Szuchewycza, zamieszkałych młodych UKRAICÓW w III RP. Ci ukraińcy zamieszkali w Polsce są HODOWANI na LUDOBUJCZYCH ANTY-polskich DOKTRYNACH ukraińskich NAZISTÓW jak Szuchewycza czy Bandery co jest SKANDALEM oraz NIE zgodne z polskim prawem, które zabrania nauczania nazizmu. Taka sytuacja jest możliwa, tylko dlatego, że Kaczyńscy, Tusk, Komorowski … czyli „polscy politycy” z piedestałów władzy „warszawki” dopuścili się ZDRADY ofiar RZEZI wołyńskiej, wspierając NAZISTÓW ukraińskich z „Prawego Sektora” i „Swobody” których celem było i jest ZŁAMANIE kręgosłupa moralnego Polaków. Zdrady Polskiej Racji Stanu dopuściły się ANTY-polskie partie-gangi malwersantów oraz złodziei z PO, PiS, SLD … itd. Ten akt zdrady POSIADA znaczenie historyczne oraz DRUZGOCĄCE dla Polski i Polaków. Posłuchajcie i KONIECZNIE obejżyjcie jak nacjonalista UKRAINSKI z polskim obywatelstwem Piotr Tyma zamieszkały w III RP, obecny prezes Związku Ukraińców w Polsce – BRONI spadkobierców oraz LUDOBUJCZĄ spuściznę ukraińskich UPA-wców morderców Szuchewycza i Bandery: http://youtu.be/crRYWwT9-wE