Według raportu Narodowego Banku Polskiego, już niemal połowa migrantów zarobkowych z Polski planuje zostać za granicą na stałe. Z roku na rok odsetek takich osób rośnie. Jednocześnie, duża część pozostałych respondentów wciąż chciałaby wrócić do Polski.

W piątek NBP opublikował wyniki badania „Polacy pracujący za granicą w 2016 r.”. Z analiz wynika, że 49 proc. migrantów zarobkowych z Polski „planuje pozostać za granicą na stałe”. Jednocześnie zaznaczono, że „z drugiej strony oznacza to, że pozostałe 51 proc. w krótszej lub dłuższej perspektywie czasowej myśli o wyjeździe z danego kraju”.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

W grupie tych osób, które nie planują zostać w danym kraju na stałe, większość albo chce wrócić do Polski (48 proc.) albo nie podjęło jeszcze decyzji w sprawie tego, dokąd wyjadą (39 proc.). 13 proc. respondentów zadeklarowało, że po wyjeździe z danego kraju nie wróci do Polski, ale poszuka pracy w innym zagranicznym kraju.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

Według autorów raportu, do deklaracji migrantów w kwestii ich dalszych planów należy podchodzić „z dużą ostrożnością”. Zaznaczono, że „dotychczasowe obserwacje pokazują, że migranci raczej zmieniają zdanie i decydują się na kontynuowanie pobytu za granicą i nie realizują swoich planów dotyczących powrotów”.

Autorzy zwracają uwagę, że najlepiej świadczy o tym systematyczny wzrost udziału osób, chcących pozostać za granicą na stałe. Z roku na rok jest on co raz większy. O ile w 2010 roku chęć pozostania za granią deklarowało 36 proc. badanych, o tyle cztery lata później było to już 45 proc. Obecnie NBP mówi o 49 proc. Dla porównania, w 2007 roku o pozostaniu za granicą na stałe myślało tylko 18 proc. migrantów.

Z badania NBP wynika, że najważniejszych czynnikiem, który mógłby skłonić emigrantów z Polski do powrotu do kraju jest wynagrodzenie. Za satysfakcjonujące wynagrodzenie, niezależnie od kraju emigracji, wskazują kwotę około 5 tys. zł netto.

Spośród Polaków-migrantów, pieniądze do Polski transferuje około jedna trzecia z nich. Robią to najczęściej raz w miesiącu lub co dwa, trzy miesiące. Przeciętna kwota jednorazowego przekazu, według średnich kursów z 2016 r., wynosiła przykładowo: z Wielkiej Brytanii 2.501 zł, z Niemiec 2.461 zł, z Irlandii 1.980 zł.

Badanie przeprowadzono w okresie październik-grudzień 2016 r. na terenie czterech państw: 1500 wywiadów w Wielkiej Brytanii, 1500 w Niemczech, 1000 w Irlandii i 700 w Niderlandach. Dotyczyło grupy polskich emigrantów w wieku 18-65 lat, którzy wyjechali z kraju w celach zarobkowych.

Czytaj także: Niemal 30 proc. Ukraińców pracujących w Polsce chciałoby zostać na zawsze

Jak wynika z sondażu Kantar Millward Brown z jesieni ub. roku, 14% badanych Polaków rozważa wyjazd z Polski w ciągu najbliższego roku. Jednocześnie 85% zadeklarowało, że nie myśli o emigracji. Wśród nich, „zdecydowanie” emigracyjne plany odrzuciło 68%. To o 18% więcej niż cztery lata wcześniej. Spadek zdecydowanych wyjazd spadł zaś o 5,7%.

bankier.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz