Na Stadionie Narodowym w Warszawie rozpoczął się dwudniowy szczyt państw NATO. Podczas forum ekspertów przemówienia wygłosili prezydent Andrzej Duda i sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

O godz. 9 rozpoczął się dziś Warsaw Summit Experts Forum. Przemówienie inauguracyjne wygłosił prezydent Andrzej Duda. „Dobrze rozumiemy wagę stojących przed nami wyzwań i wiemy, jak na nie odpowiedzieć”– mówił prezydent. Jego zdaniem, pośród obywateli rośnie obawa o przyszłość świata w kształcie, jaki znaliśmy, a NATO musi wykazać się jednością i solidarnością.

„Zagrożeniem jest polityka siły, która nie liczy się z normami prawa międzynarodowego, prawami do integralności czy suwerenności. Nie ma zgody na politykę zastraszania i agresji”– powiedział prezydent. „Konieczne jest wzmocnienie potencjału odstraszania i obrony NATO”– zaznaczył. Uznał też, że bezpieczeństwo jest wartością niepodzielną. „Każde państwo zasługuje na nie w tym samym stopniu”– powiedział Duda. Dodał, że w związku z Brexitem konieczne jest zacieśnienie relacji pomiędzy NATO, a UE.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ: Duda: NATO musi dowieść, że jest wiarygodne

Następnie zabrał głos sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. „Szczyt nadchodzi w specyficznym dla NATO momencie, ze względu na zagrożenia”– podkreślił na początku przemówienia. Zaznaczył, że jakikolwiek atak na kraj na sojusznika spotka się z reakcją NATO.

„NATO nie szuka konfrontacji. Zimna wojna przeszła do historii i tam powinna zostać. Szukamy dialogu z Rosją. Rosja jest integralną częścią europejskiego bezpieczeństwa”– mówił Stoltenberg.

Podczas sesji pytań dziennikarzy prezydent Duda powiedział, że wyjście Wielkiej Brytanii z Unii nie powinna stanowić problemu dla NATO.

W hotelu Marriott trwa z kolei spotkanie Donalda Tuska, Jean-Claude Junckera oraz Baracka Obamy.

W warszawskim szczycie biorą udział przedstawiciele państw i rządów 28 krajów członkowskich oraz państw partnerskich. Polska oczekuje potwierdzenia decyzji o wzmocnieniu wschodniej flanki NATO.

Tvp.info / RIRM / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz