Poseł Robert Winnicki złożył na ręce marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego petycję, w której domaga się usunięcia unijnej flagi z sali plenarnej. Zachęcił też wszystkich Polaków do złożenia pod nią swojego podpisu.

Zdaniem Winnickiego należy skończyć z „takim propagandowym i symbolicznym euroentuzjazmem, którego było bardzo wiele w ostatnich latach”.

Apelujemy o to, aby wzorem usunięcia falg unijnych z kancelarii premiera, flagi unijne zniknęły z sali posiedzeń plenarnych polskiego Sejmu. Ona nie ma umocowania w żadnych zobowiązaniach prawnych, w żadnych traktatach podpisanych przez Polskę– tłumaczył Winnicki.

Poseł powołał się przy tym na opinię Najwyższej Izby Kontroli z 2005 r., która stwierdza jednoznacznie, że w Polsce, to flaga narodowa powinna być eksponowana, natomiast flaga unijna może być stale eksponowana przy centralnym przedstawicielstwie instytucji unijnych, ewentualnie na zewnętrznych granicach UE.

Flaga unijna nie ma prawa być eksponowana na budynkach instytucji publicznych w Polsce– skonstatował Winnicki.

Oto pełna treść petycji:

Sz.P. Marek Kuchciński

Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowny Panie Marszałku!

My, niżej podpisani polscy obywatele, zwracamy się z apelem o usunięcie z plenarnej sali posiedzeń Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej tzw. „flagi unijnej”. Po pierwsze, tzw. „flaga UE” jest symbolem pozatraktatowym. Jej eksponowanie ma wyłącznie charakter zwyczajowy i nie wynika z żadnych zobowiązań międzynarodowych, podjętych przez Polskę. Po drugie, Najwyższa Izba Kontroli, w swojej opinii z 2005 r. („Informacja o wynikach kontroli NIK używania symboli państwowych przez organy administracji publicznej”) wyraźnie napisała, że tzw. flaga Unii Europejskiej, jako organizacji międzynarodowej, może być wywieszana na stałe tylko w budynkach, w których mieszczą się siedziby agend UE lub na granicach zewnętrznych UE. Po trzecie wreszcie, eksponowanie flagi unijnej nie jest prawem ani zasadą, co do której stosowałyby się wszystkie państwa członkowskie UE.

Przyjęta przez Sejm Rzeczypospolitej uchwała w sprawie suwerenności naszego kraju, w kontekście rosnącego nacisku i ingerencji instytucji unijnych, w tym Komisji Europejskiej, w wewnętrzne sprawy naszego państwa, stwarza dogodne ramy do uczynienia takiego symbolicznego kroku. W związku z tym apelujemy jak na wstępie.

Petycję można podpisać na stronie: http://ruchnarodowy.net/usuniecie-flagi-ue-petycja-do-marszalka-sejmu/

prawy.pl/KRESY.PL
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz