Na Ukrainie potwierdzono przypadek polio

Na Ukrainie potwierdzono przypadek polio – poinformował w czwartek portal Euronews. Ministerstwo zdrowia tego kraju poinformowało, że znaleziono go u 18-miesięcznego dziecka w obwodzie rówieńskim, w pobliżu granicy z Białorusią.

Jak poinformował w czwartek portal Euronews, na Ukrainie potwierdzono przypadek polio. Ministerstwo zdrowia tego kraju poinformowało, że znaleziono go u 18-miesięcznego dziecka w obwodzie rówieńskim, w pobliżu granicy z Białorusią.

Ministerstwo zdrowia Ukrainy poinformowało, że dziecko było hospitalizowane z „objawami sparaliżowania”.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

„Choroba jest wywoływana przez pochodną szczepu wirusa polio typu 2 (Sabin 2)” – czytamy w oświadczeniu ministerstwa zdrowia. „Rodzice celowo odmówili szczepień medycznych z powodu przekonań religijnych”.

„Pierwsze objawy pojawiły się 1 września, już 3 września dziecko zostało przyjęte do szpitala z objawami niedowładu kończyn dolnych. System opieki zdrowotnej i nadzoru epidemiologicznego natychmiast zadziałał zgodnie z protokołem i standardami międzynarodowymi: przypadek został zarejestrowany jako podejrzenie polio — ostrego paraliżu miażdżącego i zapewnił niezbędne badania i obserwacje w celu wyjaśnienia okoliczności. W regionie pracuje już zespół epidemiologów i wirusologów Narodowego Centrum Zdrowia Publicznego Ministerstwa Zdrowia Ukrainy” – czytamy.

Zobacz też: Połowa Polaków powyżej 20 roku życia ma przeciwciała anty-SARS-CoV-2

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Przyjmuje się, że polio zostało wyeliminowane w Europie od 2002 roku. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) potwierdziła, że ​​wirus polio został zidentyfikowany jako przyczyna paraliżu u niezaszczepionej dziewczynki w obwodzie rówieńskim na Ukrainie i że władze ukraińskie o tym informowały.

„WHO ściśle współpracuje z władzami zdrowotnymi na Ukrainie i naszymi partnerami w ramach Globalnej Inicjatywy na rzecz Eradykacji Polio, aby ustalić, czy doszło do jakiegokolwiek lokalnego przeniesienia zakażenia i ocenić ryzyko lokalnego krążenia” – powiedziała Catharina de Kat z Biura Regionalnego WHO na Europę.

W 2015 roku Ukraina potwierdziła kolejne przypadki polio u dwojga dzieci – jedno w wieku 10 miesięcy, drugie w wieku czterech.

Kresy.pl/Euronews

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz