W specustawie została wprowadzona klauzula zapewniająca bezkarność sprawcom dwóch kategorii przestępstw. Chodzi o nadużycia władzy (niedopełnienie obowiązków lub przekroczenie uprawnień) oraz działania na szkodę przedsiębiorstwa.

Ww. przestępstwa w kodeksie karnym opisane zostały w, odpowiednio, art. 231 i 296. Grozi za nie nawet do 10 lat pozbawienia wolności. Według specustawy ich sprawcy nie będą odpowiadać karnie, jeżeli naruszyli przepisy w czasie stanu epidemii, poprzez nabycie towaru lub usługi niezbędnych do jej zwalczania. Dodatkowo, muszą oni działać “w interesie społecznym” i gdy „bez dopuszczenia się tych naruszeń nabycie tych towarów lub usług nie mogłoby zostać zrealizowane albo byłoby istotnie zagrożone”.

CZYTAJ TAKŻE: Kary administracyjne zamiast mandatów. Co to oznacza?

Przeczytaj również: W czasie epidemii minister cyfryzacji będzie mógł zbierać dane lokalizacyjne wszystkich użytkowników telefonów

Prawnicy zwracają uwagę, że przepis operuje nieostrymi pojęciami typu “interes społeczny” czy “istotnie zagrożone nabycie towarów lub usług”, co może pozostawiać pole do nadużyć.

Uniemożliwiać on może ściganie np. osób wykorzystujących epidemię i pośredniczących w zamian za korzyści majątkowe w zakupach środków medycznych dla szpitali.

Nie jest wiadome również, który resort jest autorem przepisu. Ministerstwo Sprawiedliwości ma do niego krytyczny stosunek. Zalecało ono rezygnację z niego na rzecz wytycznych Prokuratora Generalnego – właśnie taka sugestia miała zostać przekazana Ministerstwu Rozwoju, które koordynowało prace nad projektem “Tarczy Antykryzysowej”.

CZYTAJ TAKŻE: Areszt za nieposłuszeństwo. Nowelizacja do specustawy dot. walki z koronawirusem

Przeczytaj również: Wolności obywatelskie ograniczane rozporządzeniem? Przy okazji walki z koronawirusem rząd przyznał sobie na stałe uprawnienia jak w stanie nadzwyczajnym

Wedle Ministerstwa Rozwoju inicjatywa uchwalenia tego zapisu była “międzyresortowa”, a jego sensem jest “umożliwienie funkcjonariuszom publicznym – w wyjątkowej sytuacji, jaką jest epidemia – działania poza granicami wyznaczonymi ściśle przez procedury, ale w interesie społecznym, w celu pozyskania towarów niezbędnych do walki z koronawirusem. Przepis wyłącza karanie tylko w czasie epidemii COVID-19 i obejmuje tylko i wyłącznie sytuacje, w których zdobycie tych towarów, czy też usług, nie będzie możliwe bez naruszenia obowiązków służbowych”.

Kresy.pl / Gazeta Wyborcza

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply