W 2019 r. przypada 200. rocznica urodzin Stanisława Moniuszki. Na Białorusi już rozpoczęły się przygotowania do obchodów jubileuszu wielkiego polskiego kompozytora. W Mińsku ma zostać odsłonięty pomnik, planowana jest odbudowa rodowej siedziby Moniuszków w Ubielu, gdzie Stanisław się urodził.

Stanisław Moniuszko urodził się 5 maja 1819 r. w Ubielu, w odległości około 30 km od Mińska. Na początku lat 30. XIX w. wraz z rodzicami zamieszkał w Mińsku. Miasto opuścił w 1837 r., gdy pojechał na studia do Berlina.

W Mińsku jest nawet kilka miejsc związanych z wielkim polskim kompozytorem. Zachował się między innymi gmach gimnazjum przy placu Wolności, do którego Stanisław Moniuszko uczęszczał.

Właśnie na placu Wolności ma stanąć pomnik, którego projekt został już zatwierdzony przez Urząd Miasta Mińska. Pomnik ma przedstawiać Stanisława Moniuszkę i białoruskiego poetę Wincentego Dunina-Marcinkiewicza, z którym kompozytor współpracował.

Inicjatorzy upamiętnienia Stanisława Moniuszki zebrali ponad 4 tys. podpisów pod listem do władz miasta w sprawie potrzeby budowy pomnika, chcieliby również organizować w Mińsku festiwal moniuszkowski. Są plany wydania albumów z nutami utworów S. Moniuszki i rysunkami jego ojca, a także śpiewników dla uczniów. Badaniem mińsko-wileńskiego okresu twórczości Moniuszki już zajmuje się muzykolog Swiatlena Niemahaj.

Białoruska gazeta “Zwiazda”, która napisała o planach upamiętnienia wielkiego kompozytora, zaznaczyła, że w Operze Mińskiej nie jest wystawiane obecnie żadne dzieło kompozytora. Ponadto utwory Moniuszki, który był katolikiem, mogłyby czasem zabrzmieć w kościołach.

Na Białorusi są też plany odbudowy siedziby rodowej Moniuszków w Ubielu. Sfinansować przedsięwzięcie zamierza przedsiębiorca Jauhien Glebau. Gazeta “Zwiazda”, powołując się na konserwatora zabytków Siarhieja Druszczyca, napisała, że w Ubielu przeprowadzono już prace wykopaliskowe, które ujawniły, że fundamenty zachowały się w dość dobrym stanie. Powstał roboczy projekt odbudowy dworku. “Znaleziono dużo autentycznych kafli, według których można dość dokładnie odtworzyć wnętrza. Wygląd zewnętrzny domu także będzie odpowiadał przeszłości, bo zachowały się rysunki ojca Moniuszki oraz plan i ryciny Napoleona Ordy” – napisała białoruska gazeta. W odbudowanym dworku miałoby powstać muzeum Stanisława Moniuszki.

W Polsce pomniki Stanisława Moniuszki są między innymi w Częstochowie, Katowicach i Łodzi. Upamiętniono go również w Wilnie, gdzie spędził 18 lat swego życia. Na pomniku ustawionym w 1922 r. przy kościele św. Katarzyny widnieje napis: Stanisławowi Moniuszce – Wilno. Stanisław Moniuszko stworzył ponad 250 pieśni, baletów i oper.

Wilnoteka.lt/Kresy.pl
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply