Przerwanie pracy konsulatów ma związek z dzisiejszym ostrzelaniem z granatnika konsulatu w Łucku.

Jak poinformowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych, w związku z ostrzelaniem polskiego konsulatu w Łucku, Ambasada RP w Kijowie złożyła notę protestacyjną w MSZ Ukrainy. Do MSZ został wezwany także ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca. Jak czytamy w komunikacie MSZ,

podczas rozmowy wiceminister Dziedziczak wyraził głębokie zaniepokojenie i oburzenie faktem ostrzału Konsulatu Generalnego RP w Łucku. Sekretarz stanu stanowczo zażądał od strony ukraińskiej zdecydowanych i natychmiastowych działań mających na celu wykrycie i ukaranie sprawców, a także zapewnienie efektywnej, całodobowej ochrony polskich przedstawicielstw dyplomatyczno-konsularnych akredytowanych na terenie Ukrainy. Strona polska podkreśliła, że zgodnie z zapisami Konwencji wiedeńskiej o stosunkach konsularnych, państwo przyjmujące jest zobowiązane do zastosowania wszelkich odpowiednich środków dla zapobiegania jakimkolwiek zamachom na urzędników konsularnych, jak i miejsce ich urzędowania.

Minister Dziedziczak poinformował także ambasadora Ukrainy, że do czasu spełnienia powyższych oczekiwań, wszystkie polskie urzędy konsularne na Ukrainie pozostaną zamknięte. Pomimo zamknięcia konsulowie będą kontynuować udzielanie niezbędnej pomocy obywatelom Polski przebywającym na Ukrainie.

Polskie urzędy konsularne na Ukrainie znajdują się w Charkowie, Łucku, Odessie, Winnicy i we Lwowie.

Incydent w Łucku został już potępiony m.in. przez prezydenta Ukrainy Petra Poroszenkę. Prezydent zaproponował stronie polskiej udział w ukraińskim śledztwie ws. zamachu.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy, która prowadzi śledztwo oświadczyła, że zamach „jest na rękę tylko Federacji Rosyjskiej, jej metody działania widać z daleka”.

CZYTAJ TAKŻE: Targalski: Atak na polski konsulat w Łucku to prowokacja Putina

Media na Ukrainie informują, że ostrzał został dokonany z granatnika RPG-26. W wyniku ostrzału nikt nie ucierpiał.

CZYTAJ TAKŻE: Napis „Nasza ziemia” i czerwona farba na budynku Konsulatu RP we Lwowie [+FOTO]

PRZECZYTAJ I ZOBACZ:

Zakarpacie: sklep w pobliżu Mukaczewa ostrzelany z granatnika [+FOTO]

Dom lwowskiego mera ostrzelany granatnikiem [+FOTO]

Ponad 20 granatników z Ukrainy w bagażniku autokaru. Miały trafić do Polski

msz.gov.pl / ukrinform.ua / ssu.gov.ua / kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz