Ukraina otrzymała od USA zobowiązania dotyczące dodatkowych gwarancji bezpieczeństwa w zakresie współpracy obronnej – poinformował w sobotę szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba. Minister spraw zagranicznych Ukrainy spotkał się w sobotę w Warszawie ze swoim odpowiednikiem Antonym Blinkenem.

Otrzymaliśmy od USA dodatkowe obietnice dotyczące dalszego rozwoju naszej współpracy obronnej – oświadczył Kuleba, cytowany przez PAP. Szef MSZ Ukrainy i ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow rozmawiali w sobotę w Warszawie z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem i sekretarzem obrony Lloydem Austinem. Ukraińscy ministrowie spotkali się także z prezydentem USA Joe Bidenem, który odbywał wizytę w Warszawie.

„Zobowiązaliśmy się do kontynuowania wsparcia w celu zaspokojenia ukraińskich potrzeb humanitarnych, bezpieczeństwa i ekonomicznych, w momencie, gdy zaczyna się drugi miesiąc inwazji prezydenta Putina na pełną skalę” – napisał na Twitterze po spotkaniu sekretarz stanu USA Antony Blinken.

Zobacz także: Niemcy przeciw embargu na rosyjskie surowce energetyczne

W sobotę po południu, w drugim dniu swojej wizyty w Polsce, prezydent USA Joe Biden wygłosił przemówienie na Zamku Królewskim w Warszawie. Rozpoczął je od przypomnienia słynnego wystąpienia św. Jana Pawła II podczas pierwszej pielgrzymi polskiego papieża do Polski w 1978 roku.

„Nie lękajcie się. Były to jedne z pierwszych słów, w pierwszym publicznym wystąpieniu pierwszego polskiego papieża w październiku 1978 roku. Te słowa Jana Pawła II odmieniły świat, to było przesłanie, które pomogło zakończyć ucisk sowiecki i wyzwolić 30 lat temu tę ziemię i całą Europę Wschodnią. To przesłanie, które pokona okrucieństwo i brutalność tej niesprawiedliwej wojny” – powiedział prezydent USA. Przypomniał też o walce Polaków o wolność w czasach PRL. W tym kontekście nawiązał do obecnego kryzysu i wojny rosyjsko-ukraińskiej. Zaznaczył, że trzeba uświadomić sobie, że „tej bitwy nie wygramy w ciągu dni czy miesięcy” i „musimy się przygotować na długą walkę”.

Zobacz także: Pentagon: Rosjanie zużyli już prawie 50% rakiet manewrujących

pap / rmf24.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz