MSZ: Sprawa Katolonii to wewnętrzna sprawa Hiszpanii

Polskie ministerstwo spraw zagranicznych wydało oświadczenie w związku z referendum niepodległościowym w Katalonii.

Jak czytamy w oświadczeniu, resort dyplomacji stwierdza, że Polska „z uwagą śledzi rozwój sytuacji” w tym regionie w związku z próbami zorganizowania referendum. „W pełni respektujemy zasady suwerenności, integralności terytorialnej i jedności Królestwa Hiszpanii” – podkreśliło MSZ w oświadczeniu. Wskazało również, że „rozwiązanie kwestii sporu między rządem Królestwa Hiszpanii a Katalonią, podobnie jak wszelkie spory pomiędzy rządem Królestwa Hiszpanii a wspólnotami autonomicznymi, w tym dążenia separatystyczne, stanowią wewnętrzne sprawy Królestwa Hiszpanii” – napisano w komunikacie.

Jak dodano „Wyrażamy nadzieję na szybkie ustabilizowanie sytuacji w Katalonii. Ufamy, że rząd Hiszpanii i władze Katalonii ułożą wzajemne relacje zgodnie z konstytucją Królestwa Hiszpanii i obowiązującym prawem, na drodze dialogu i kompromisu, w duchu porozumienia, bez wymuszania rozwiązań siłowych i ulicznych demonstracji”.

Kresy.pl istnieją dzięki wsparciu Darczyńców
Wesprzyj nas.

Regionalny rząd Katalonii poinformował w nocy, z niedzieli na poniedziałek, że w niedzielnym referendum niepodległościowym oddało głosy ok. 2,26 mln osób, czyli 42,3 proc. uprawnionych do głosowania, z których 90 proc. opowiedziało się za niepodległością tego regionu. 8 proc. było przeciwnych, a pozostałe głosy były nieważne.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Ruch Autonomii Śląska:”Europa potrzebuje Katalonii”

Kresy.pl / PAP

Reklama0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz