Polska odmówiła wydania wiz członkom rosyjskiej delegacji Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie – potwierdził w rozmowie z PAP rzecznik MSZ Łukasz Jasina. Potwierdził tym samym wcześniejsze doniesienia medialne. Rosyjska delegacja miała wziąć udział w sesji Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE, zaplanowanej w Warszawie w dniach 24-26 listopada.

Radio RMF podało w środę, że rosyjscy parlamentarzyści mieli przyjechać do Warszawy na jesienną sesję Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE, lecz mają nie wjechać do Polski między innymi z “powodu sankcji obowiązujących w wielu obszarach kontaktów na linii Zachód-Moskwa”.

RMF podaje, że chodzi m.in. o ograniczenia w podróżowaniu Rosjan do części państw Unii Europejskiej. “Członkowie delegacji mieli też usłyszeć, że ich przyjazd do Polski naruszyłby zasadę solidarności z Ukrainą. Decyzja dotyczy kilkunastu parlamentarzystów, którzy mieli przyjechać na trzydniową sesję rozpoczynającą się w Warszawie 24 listopada” – przekazało RMF.

Doniesienia medium potwierdził w środę w rozmowie z PAP rzecznik MSZ Łukasz Jasina.

Powstałe w 1992 r. Zgromadzenie Parlamentarne OBWE ma ułatwiać dialog międzyparlamentarny w celu realizacji celów OBWE, umacniania bezpieczeństwa i współpracy w trzech wymiarach: polityczno-wojskowym, gospodarczo-ekologicznym i ludzkim.

W skład Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE wchodzą parlamentarzyści z ponad 50 państw.

Zobacz także: MSZ: na Polskę spadł pocisk produkcji rosyjskiej. Wezwano ambasadora Rosji

pap / rmf24.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply