Minister spraw zagranicznych Estonii Margus Tsahkna powiedział, że zapowiedź możliwej przebudowy gazociągu Nord Stream 2 jest krokiem w złym kierunku dla europejskiego bezpieczeństwa energetycznego.
Jak cytuje w poniedziałek służba prasowa estońskiego MSZ, minister spraw zagranicznych Estonii Margus Tsahkna powiedział, że zapowiedź możliwej przebudowy gazociągu Nord Stream 2 jest krokiem w złym kierunku dla europejskiego bezpieczeństwa energetycznego.
Tsahkna zwrócił uwagę, że Rosja wielokrotnie wykorzystywała zasoby energetyczne jako broń przeciwko Europie, a także wykorzystuje eksport energii do finansowania wojny na Ukrainie.
„Jeśli doniesienia o planach ponownego uruchomienia Nord Stream 2 okażą się prawdziwe, będzie to krok w zupełnie złym kierunku z punktu widzenia europejskiego bezpieczeństwa energetycznego” – powiedział.
Szef estońskiego MSZ powiedział, że pod koniec marca Komisja Europejska przedstawi plan działań na rzecz stopniowego wycofywania się z rosyjskiej energetyki.
Minister spraw zagranicznych powiedział, że zamiast dyskusji na temat dostaw Nord Stream 2, Estonia spodziewa się, że USA zaostrzą sankcje energetyczne wobec Rosji, na przykład poprzez obniżenie pułapu cen ropy we współpracy z G7 i UE lub umieszczenie floty cieni na liście. Podkreślił również, że UE powinna dążyć do zmniejszenia importu LNG z Rosji.
„Właściwym miejscem dla Nord Stream 2 jest dno morza, w kawałkach, a nie na rynku energetycznym UE. Zamiast tego witamy dostawy gazu ze Stanów Zjednoczonych do UE, a nie z Rosji” – powiedział Tsahkna.
Financial Times poinformował w niedzielę, powołując się na kilka źródeł zaznajomionych z negocjacjami, były szef Nord Stream 2, Matthias Warnig, który osobiście znał Władimira Putina od czasu, gdy był w tajnej policji Stasi, zasugerował, aby Stany Zjednoczone wznowiły Nord Stream 2 z ich udziałem.
Według FT plan Warniga obejmował skontaktowanie się z zespołem Trumpa za pośrednictwem amerykańskich biznesmenów w ramach tajnych działań mających na celu promowanie „zakończenia wojny” na Ukrainie i pogłębienie więzi gospodarczych między Stanami Zjednoczonymi a Rosją.
Niektórzy wysocy rangą urzędnicy administracji Trumpa, według publikacji, są świadomi inicjatywy Warniga i postrzegają ją jako „część działań mających na celu przywrócenie stosunków z Moskwą”.
Jedno konsorcjum inwestorów kierowane przez Stany Zjednoczone już opracowało zarys umowy z Gazpromem po możliwym zniesieniu sankcji, powiedziało jedno ze źródeł FT.
Jak podaje artykuł, wysocy rangą urzędnicy Unii Europejskiej również dowiedzieli się o dyskusjach dotyczących Nord Stream 2 w ostatnich tygodniach, a przywódcy kilku krajów europejskich przeprowadzili stosowne negocjacje.
Kresy.pl






























