„Białoruś rozszerzy listy osób objętych swoimi sankcjami o przedstawicieli kierownictwa Unii Europejskiej i niektórych krajów unijnych” – powiedział w niedzielę szef białoruskiej dyplomacji Uładzimir Makiej.

Wiecie, że Unia Europejska wprowadziła dodatkowe sankcje przeciw 15 ludziom. My także rozszerzymy nasze personalne listy sankcyjne, w które zostaną włączeni przedstawiciele kierownictwa Unii Europejskiej i kierownictwa szeregu krajów europejskich – oświadczył Makiej, cytowany przez Polską Agencję Prasową (PAP).

Wyraził opinię, że „niektóre sąsiednie kraje” jawnie ingerują w wewnętrzne sprawy Białorusi. Wymienił w tym kontekście m.in. kanały Telegramu, w których zamieszczane są polecenia „niemal dokonania dywersji na kolei”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Białoruś zwróciła się do Polski w połowie listopada z wnioskiem o ekstradycję założycieli kanałów Telegramu NEXTA i NEXTA Live, Sciapana Puciły i Ramana Pratasiewicza. Zostali oni wpisani przez białoruskie KGB na listę osób i organizacji, które mają związek z działalnością terrorystyczną. Na wspomnianych kanałach publikowane są informacje, które dotyczą m.in. trwających na Białorusi protestów.

„Skierowaliśmy do Polski odpowiedni wniosek, tym bardziej że takie rzeczy są związane z naruszeniem zarówno dwustronnych dokumentów prawnych, jak i szeregu wielostronnych dokumentów międzynarodowych. Będziemy ten temat poruszać na różnych forach międzynarodowych” – dodał.

Makiej wyraził opinię, że Białoruś chce żyć ze swoimi sąsiadami w pokoju. „Ale jeśli będziemy widzieć niewiarygodność sąsiadów, to oczywiście będziemy podejmować odpowiednie kroki” – dodał.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Ukraina i 6 innych przyłączyło się do sankcji UE wobec Białorusi

„Jeśli ktoś chce pożaru w tym regionie, to będziemy mieli czym odpowiedzieć inicjatorom podobnych kroków. Mamy wystarczający wachlarz środków, które pozwolą nam adekwatnie zareagować na możliwe kroki gospodarcze wobec Białorusi” –  oświadczył.

Wymienił wśród tych sfer współpracę z Komisją Europejską w sprawach atomowych, w walce z migracją, z przestępczością transgraniczną oraz przemytem narkotyków itp.

„Ale jeszcze raz podkreślę, że nie chcielibyśmy się do tego uciekać. Mam nadzieję, że zdrowy rozsądek zwycięży” – dodał.

Zobacz także: UE objęła sankcjami kolejnych białoruskich urzędników, m.in. Łukaszenkę i jego syna

pap / wnp.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz