Rada Unii Europejskiej zdecydowała w piątek o wpisaniu 15 osób na listę obywateli Białorusi objętych sankcjami indywidualnymi. Wśród nich znalazł się Aleksandr Łukaszenko oraz jego starszy syn Wiktor, będący członkiem Rady Bezpieczeństwa Republiki Białorusi.

Jak podaje agencja RBK, decyzja Rady UE o rozszerzeniu indywidualnych sankcji na kolejne osoby została w piątek opublikowana w oficjalnym biuletynie Unii Europejskiej. W dokumencie stwierdzono, że 9 sierpnia na Białorusi odbyły się wybory prezydenckie, które nie odpowiadały międzynarodowym standardom, a po wyborach władze „brutalnie rozprawiły się z pokojowymi protestami”. Przypomniano, że UE nie uznała wyborów za wolne i uczciwe, a rządy Aleksandra Łukaszenki uważa za niemające legitymacji demokratycznej.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

„Ze względu na powagę sytuacji na Białorusi, w związku z trwającymi represjami wobec społeczeństwa obywatelskiego i działaczy opozycji, Aleksandra Łukaszenkę i 14 innych osób należy wpisać do wykazu osób i podmiotów objętych środkami ograniczającymi” – czytamy w dokumencie.

Oprócz Aleksandra Łukaszenki i jego syna sankcjami objęto: szefa prezydenckiej administracji Igora Siergiejenkę, szefa KGB Białorusi Iwana Tiertiela, naczelnika Głównego Zarządu Ochrony Porządku Prawnego i Prewencji MSW Romana Mielnika, szefa Komitetu Śledczego Iwana Noskiewicza, byłego pierwszego zastępcę szefa Komitetu Śledczego, przewodniczącego Państwowego Komitetu Ekspertyz Sądowych Aleksieja Wołkowa, dwóch wiceszefów Komitetu Śledczego: Siergieja Aziemszę i Andrieja Smala, kierownika Centrum Operacyjno-Analitycznego Andrieja Pawluczenkę, wiceministra informacji Igor Buzowskiego, sekretarza prasowego prezydenta Natalię Ejsmont, dowódcę oddziału specjalnego „Alfa” Siergieja Zubkowa, byłego sekretarza Rady Bezpieczeństwa Andrieja Rawkowa i przewodniczącego Sądu Konstytucyjnego Piotra Miklaszewicza.

Tym samym unijna „czarna lista” została rozszerzona z 44 do 59 osób. Ograniczenia obejmują zakaz wjazdu do krajów UE i zamrożenie aktywów.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

CZYTAJ TAKŻE: Unia Europejska nakłada sankcje na 40 białoruskich urzędników

Kresy.pl / rbc.ru / eur-lex.europa.eu

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz