Od chwili rozpoczęcia działań wojennych na Ukrainie do soboty 100 tys. osób przekroczyło granicę z Ukrainy do Polski – przekazał w sobotę wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.

Poinformował, że od godz. 7 rano w sobotę strona ukraińska zamknęła część pasów, które były do tej pory otwarte dla samochodów osobowych i “puszczono” osoby w ruchu pieszym. Podkreślił, że w ciągu dwóch godzin skorzystało z tego 5 tys. osób. “Od rozpoczęcia działań wojennych na Ukrainie do dzisiaj na całej długości granicy z Ukrainą 100 tys. osób przekroczyło tę granicę z Ukrainy do Polski” – powiedział, cytowany przez PAP.

Wiceminister skomentował także kwestię długich kolejek uchodźców, którzy w piątek czekali na przejście granicy, wśród których są kobiety z dziećmi. “Pierwsza decyzja pana komendanta generała Tomasza Pragi była taka, że we wszystkich punktach granicznych otworzyliśmy ruch pieszy. Tam gdzie nie było do tej pory ruchu pieszego, został on otwarty” – powiedział.

“Nasza Straż Graniczna musi się dostosowywać i również reagować na sytuację, która jest po drugiej stronie granicy” – dodał.

Dodał, że było wiele sygnałów, informacji w kwestii kolejek, zapytań Polaków, którzy się martwili, że może dojść do kryzysu humanitarnego na granicy. Zaznaczył, że w tej sprawie podjęto szereg działań, także dyplomatycznych. “Także tutaj w relacjach komendantów w tej placówce z komendantami ukraińskimi, aby jak najlepiej udrożnić ten kanał” –  powiedział.

Poinformował, że od godz. 7 rano w sobotę strona ukraińska zamknęła część pasów, które były do tej pory otwarte dla samochodów osobowych i “puszczono” osoby w ruchu pieszym.

“Żeby pokazać jak wiele osób w tej chwili jest w ruchu pieszym i ma możliwość przejścia, jest odprawianych, to od godz. 7:00 rano, gdy zapadła decyzja o tym żeby zamknąć część tych pasów dla ruchu osobowego, otworzyć dla ruchu pieszego po stronie ukraińskiej, a my byliśmy na to gotowi – do godz. 9:00, tylko w ciągu dwóch godzin, 5 tys. osób przeszło w ruchu pieszym, zostało odprawionych” – dodał.

“Jest szybka ścieżka dla kobiet dziećmi. Mamy nadzieję, że w ciągu kolejnych godzin przepustowość będzie dużo lepsza, będzie dużo lepiej wyglądała” – powiedział.

pap / wnp.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply