Rosyjskie MSZ podkreśla, że wpłynie to na wzajemne relacje.

Rzeczniczka MSZ Maria Zacharowa stwierdziła, że 29 listopada w Norwegii zapadła ostateczna decyzja o wydaniu USA rosyjskiego obywatela Marka Wartaniana. Tym samym strona norweska nie wzięła pod uwagę wielokrotnych apeli Rosji o wykazanie się bezstronnym, obiektywnym podejściem. W oświadczeniu można przeczytać, że ekstradycja Wartaniana jest elementem prowadzonego przez amerykańskie służby specjalne na całym świecie polowania na rosyjskich obywateli, które nie ma nic wspólnego z autentycznymi interesami praworządności i reprezentuje całkowite lekceważenie norm międzynarodowego prawa.

Zacharowa wskazała, że decyzja władz Norwegii jest w sposób jawny motywowana politycznie. Dodała, że będzie ona brana pod uwagę w procesie dalszego kształtowania dwustronnych stosunków z Norwegią.

Zażalenie Wartaniana na decyzję podjętą przez norweskie ministerstwo sprawiedliwości i bezpieczeństwa publicznego, odrzucił król Norwegii Harald V.

Wartanian pracował dla norweskiej firmy w mieście Fredrikstad, został aresztowany w październiku 2014 roku na wniosek Waszyngtonu. Od tamtego czasu trzymany jest w areszcie tymczasowym. Oskarżony jest on o rozpowszechnianie przez internet kilkudziesięciu plików w celu zainstalowania wirusa umożliwiającego przejęcie kontroli nad zainfekowanymi komputerami, w celu stworzenia botnetu. Wartanian nie przyznaje się do winy.

kresy.pl / onet.pl

26 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. antymajdan
  antymajdan :

  Może się na tym dość nie znam, ale w ten sposób można chyba oskarżać każdego użytkownika komputera podłączonego do sieci. Każdego, w dowolnym czasie i miejscu, za byleco. I każdego kto prowadzi jakąkolwiek wymianę w sieci z kimś takim. I jego rodzinę i jego znajomych. Czy nie o to tym psychopatom chodzi?

  • kojoto
   kojoto :

   Chodzi o to, że troll, czy haker działający w amerykańskiej cyberprzestrzeni, siedzi sobie np: w Norwegii, a taki działający w Polskiej cyberprzestrzeni mieszka dajmy na to we Francji. Dlatego czasem miewa spore problemy z polskimi znakami (jak sobie np: system przeinstaluje, albo kupi nowe urządzenie). Mozemy sobie pospekulować, ale z grubsza tak to wygląda.

  • zan
   zan :

   Oczywiście. Przecież USmany powołały u siebie Patriot Act w takich celach zaraz po 11 wrzęsnia. Na świecie powstaje NWO a pod płaszczykiem walki z ruskimi trollami nabiera ona intensyfikacji w postaci cenzury, budowania wielkich trollni rządowych (oficjalnie: do walki z propagandą rosyjską na forach). O związki z Rosją oskarża się praktycznie całą raczkującą opozycję Eurokołchozu (Le Pen, Francois Fillona) , Trumpa itd. Zauważ groteskowość sytuacji w Polsce. Banki, media, sklepy – przejęte przez Zachód, oficjalnie przyjęto kult Narodu Wybranego, a jakiś tuman na forum histeryzuje, że „rosyjskie trolle” piszą komentarze. Ile trzeba mieć gówna w głowie aby tak stracić wyczucie proparcji?

 2. kojoto
  kojoto :

  Właśnie o tym pisał prowokator Sylwia(vel Boruta) ostrzegając przed atakami sieciowymi – uważajcie forumowicze. Siedzą sobie takie ruskie obywatele po całym świecie i trollują, szukają, hakują… To niebezpieczna praca, przecież takie aresztowanie może spotkać np: szanowną „panią” Borutę-Sylwunię.

   • kojoto
    kojoto :

    Doskonałe… 🙂 Zan udaje, że nie zrozumiał co napisałem. Gdzie ja pisałem o poglądach? To że prowokator Sylwia-Boruta z pewnością łamie prawo spamując paszkwile na tym forum Ci nie przeszkadza. Mimo, że za naruszenie dóbr osobistych kara jest z pewnością mniejsza, a wobec tego trolla nie wymierzalna, bo najprawdopodobniej nie działa z terenu Polski, ani nawet Europy to jedna sprawa. A ja sobie tylko spekulowałem, że być może prowokacje na forum to nie jest jego jedyne zajęcie… A ty Zan już masz odpowiedź na wszystkie pytania: „Jesteś małym gównem trollujcym za szekle Sorosa” Czyli nadepnąłem na odcisk komu nie trzeba i zostałeś zmuszony do dekonspiracji? „Śmierdząca onuco trollujaca za ruble Kremla”? Jak juz pisałem było by szkoda, ale zachowujesz się tak jak by to była prawda. „Agresją” reagujesz w ściśle określonych momentach – twoje wpisy sa obliczone na manipulację. „troll Sorosa” „banderowiec” „zboczeniec” ile jeszcze wymyślicie kretyńskich obelg kremlowskie przygłupy?

 3. gan
  gan :

  Ciche przyzwolenie i odstępowanie od karania sprawców lub też – zasądzanie bardzo niskich wyroków w Rosji, cele i metody to bardzo ciekawa sprawa, warto się zainteresować. A wypowiedź rzeczniczki MSZ zgodna z doktryną Rosji. Kiedyś, gdy aresztowano obywatela Rosji na terenie USA za cyberprzestępstwa Rosja podniosła larum, że, cytuję „USA porwało obywatela Rosji”.

  • zan
   zan :

   Głupiś jak but. Każdy normalny kraj upomina się o własnych obywateli. Natomiast USA podnosiły larum nawet gdy Rosja aresztowała u siebie przestępców takich jak Chodorkowski, który był obywatelem Rosji a nie USA. Dodajmy jeszcze fakt, że USA potrafią oksarżać całe kraje np. o skryte budowanie broni masowego rażenia, prowadzą kampanię antyrosyjską – cholera wie czy te ich oskarżenia o „hakeryzm” są prawdziwe.

 4. zan
  zan :

  Kojorto nie jest banderowskim trollem. Jest agentem ze stajni Sorosa podżegającym Polaków do wojny z Rosją, ale mającym instrukcje krytykować UPA, banderowców itd. Rozszyfrowałem go gdy „nie rozumiał” czemu pisowca chwalącego Martina Schulza nazwałem ludzkim gównem. Biedny Kojoto „nie rozumie”, że przyzwoitych ludzi drażni cynizm, obłuda, hipokryzja i zakłamanie.

  • zan
   zan :

   te jego krytykowanie UPA zawsze mi się wydawało takie wymuszone, sztuczne, jakby z poczucia obowiązku. Niechęć do Rosji mi nie przeszkadzała, więc suma sumarum miałem go za trochę takie „patriotę” co jest przeciw obcym. Obnażył się teraz – gdy dostał amoku w walce z urojonymi rosyjskimi trollami. A jak wiadomo władze okupacyjne III RP dażą do konfrontacji z Rosją i każdy głos oporu Polaków niszczą oskarżeniami o bycie rosyjskim agentem. Bo kto nie napierdala w Rosję ten ruski agent. ########### choć nie można wykluczyć wersji, że to idiota, który pokłócił się z kimś na forum i tylko to go zmotywowało do przyjęcia poglądów przeciwnych o 180 stopni wobec wroga forumowego. Byłaby to bardzo niska motywacja, ale nie można jej wykluczyć.