MON zatwierdził umowę z WB Electronics ws. opracowania drona Gladius-2

MON zatwierdził umowę z WB Electronics ws. opracowania bezzałogowego statku poszukiwawczo-uderzeniowego Gladius-2.

„Wicepremier Mariusz Błaszczak zatwierdził umowę ze spółką WB Elektronics S.A. na realizację pracy rozwojowej mającej na celu opracowanie bezzałogowego statku poszukiwawczo – uderzeniowego Gladius-2 w ramach programu Gladius” – poinformował MON na Twitterze.

Rzecznik prasowy Agencji Uzbrojenia Krzysztof Płatek przekazał, że zawarta umowa ma wartość 49,9 mln zł i jej przedmiot to realizacja pracy rozwojowej w latach 2022-2026 mającej na celu opracowanie bezzałogowego statku poszukiwawczo-uderzeniowego Gladius-2 na potrzeby bateryjnych modułów Gladius.

Jak informowaliśmy, w maju br. minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zatwierdził umowę na dostawę bezzałogowych systemów poszukiwawczo-uderzeniowych Gladius. Systemem uderzeniowym będą maszyny typu BSP-U o zasięgu 100 km,

Całkowita wartość umowy wynosi 2 mld zł brutto, a pierwsze dostawy elementów wchodzących w skład bateryjnych modułów Gladius zostaną zrealizowane już w 2022 r.

Agencja Uzbrojenia i spółka WB Electronics porozumiały się w zakresie dostarzcenia czterech bateryjnych modułów bezzałogowych systemów poszukiwawczo-uderzeniowych Gladius, na które składają się wyrzutnie, wozy dowodzenia, wozy amunicyjne i obsługi technicznej oraz zapas uderzeniowych bezzałogowych statków powietrznych Gladius – w skład systemu wchodzą FT5 i drony Gladius przenoszące ładunki przeciwpancerne.

Zakup bezzałogowych systemów poszukiwawczo-uderzeniowych to jeden z programów planu modernizacji technicznej wojska, ujęty także w ogłoszonym w 2019 r. planie na lata 2021-35. Zapisany w nim program Gladius zakłada zakup dronów zdolnych zwalczać silniej opancerzone cele niż dostarczane dotychczas drony Warmate.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kresy.pl 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz