MON na zakup 16 śmigłowców dla Polskiej Armii przeznaczy niemal osiem miliardów złotych. Pieniądze mają zostać wydane do 2022 roku.

Podczas posiedzenia sejmowej komisji finansów publicznych miała miejsce debata nad projektem budżetu obronnego na 2018 rok. Wiceminister obrony Michał Dworczyk przyznał, że na zakup śmigłowców w przyszłym roku zaplanowano 900 mln zł, a do 2022 roku niemal 7 mld zł.

MON prowadzi obecnie dwa postępowania na zakup śmigłowców dla Sił Zbrojnych RP. Według ekspertów, przy najlepszym możliwym rozwoju wypadków pierwsze maszyny mogą trafić do Polski w połowie 2019 roku.

ZOBACZ TAKŻE: Kruk i Perkoz – kolejne postępowania ws. śmigłowców dla polskiej armii

Przed ostatnimi wyborami parlamentarnymi Polska zadecydowała o zakupie 50 śmigłowców caracal. 19 z nich miało powstać we Francji, przy współudziale polskich pracowników, a pozostałe 31 w Polsce, w nowej fabryce w Łodzi. Dodatkowo 19 maszyn miało zostać wybudowane w Polsce z przeznaczeniem na eksport, np. do Kuwejtu, czy Singapuru. Pierwsze śmigłowce miały trafić do Polski w ostatnim kwartale 2017 roku.

Do finalizacji kontraktu nie doszło z powodu zerwania negocjacji offsetowych. Jako argument wskazywano m. in. cenę śmigłowców, którą ustalono na 13,5 mld zł za 50 śmigłowców wraz z offsetem, pakietem gwarantującym zamrożenie ceny części zamiennych na 30 lat, pakiet szkoleniowy wraz z symulatorami lotu.

Aktualnie na zakup 16 śmigłowców MON przeznacza 8 mld zł. Jeżeli policzyć koszt zakupu jednego śmigłowca, wynosi on niemal 500 milionów złotych za jeden, podczas gdy koszt jednego caracala wynosił 270 mln zł. Komentatorzy wskazują, że trudno jednoznacznie określić co zostanie kupione za 8 miliardów złotych – MON objął postępowanie tajemnicą. Nie ma informacji czy umowa będzie obejmować pakiet logistyczny i szkoleniowy, który zwykle stanowi dużą część kosztów. MON ma planować zakup dwóch różnych typów śmigłowców tworząc mikrofloty, które są znacznie droższe w utrzymaniu i obsłudze.

Firmy mogą składać swoje oferty do końca 2017 roku.

Kresy.pl / interia.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply