Litewskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poinformowało w piątek, że zrywa umowę o współpracy z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych Białorusi.

Jak przekazał portal LRT, Litewskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poinformowało w piątek, że zrywa umowę o współpracy z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych Białorusi.

Zobacz też: Po wybuchu w Przewodowie Litwa nie dostarczy Ukrainie systemów NASAMS i haubic PzH 2000

Podpisane jeszcze w 1993 roku porozumienie przewidywało współpracę w niektórych obszarach leżących w gestii ministerstw. Jednak jego praktyczna realizacja została wstrzymana po „nieuczciwych wyborach prezydenckich” na Białorusi w 2020 roku, według litewskiej minister spraw wewnętrznych Agnė Bilotaitė.

„Litwa nie widzi możliwości współpracy z wrogimi reżimami” – powiedziała Bilotaitė w komunikacie prasowym.

„Białoruś, bliski sojusznik kremlowskiego reżimu, który kontynuuje hybrydowy atak na Litwę i rękoma swoich pracowników wpycha nielegalnych migrantów do naszego kraju, nie może i nie będzie partnerem Litwy ani w sprawach wewnętrznych, ani w żadnej innej sferze” – powiedziała.

Zobacz też: Premier Litwy chce zapłacić Żydom 37 mln euro za utracone mienie

Litwa podpisała z Białorusią szereg umów dwustronnych o współpracy na terenach kontrolowanych przez MSW, których rozwiązanie wymagałoby zgody rządu, a także kilka umów międzyresortowych. Litwa zawiesiła również finansowane przez Komisję Europejską programy współpracy transgranicznej z Białorusią i Rosją.

Zobacz też: “Kolejne rozczarowanie Niemcami”. Obiecali wysłać żołnierzy na Litwę, ale wojska nie przybyły

Kresy.pl/LRT

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply