Pomimo niekorzystnej aury w czwartek funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej ujawnili 87 cudzoziemców usiłujących nielegalnie przekroczyć polsko – białoruską granicę. Ośmiu cudzoziemców w rejonie Białowieży na terytorium Polski wkroczyło po cienkim pękającym lodzie na rzece Przewłoka.

Jak poinformowała Straż Graniczna, pomimo niekorzystnej aury w czwartek funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału SG ujawnili 87 cudzoziemców usiłujących nielegalnie przekroczyć polsko – białoruską granicę. Ośmiu cudzoziemców w rejonie Białowieży na terytorium Polski wkroczyło po cienkim pękającym lodzie na rzece Przewłoka.

Najwięcej migrantów – 26 ujawnionych zostało na terenie służbowej odpowiedzialności Placówki SG w Nowym Dworze. Pozostałe zdarzenia miały miejsce w rejonie Lipska, Bobrownik (przez rzekę Świsłocz), Michałowa, Narewki, Dubicz Cerkiewnych i Mielnika. Funkcjonariusze z Placówki SG w Lipsku 13- osobową grupę nielegalnych migrantów wykryli przy wykorzystaniu drona. Ujawnieni wczoraj obcokrajowcy pochodzili z: Syrii, Jemenu, Egiptu, Iraku, Iranu i Sudanu.

Według Straży Granicznej, białoruskie służby ciągle pomagają nielegalnym imigrantom dostać się do Polski. SG opublikowała w czwartek nagranie z wydarzeń.

„Służby białoruskie cały czas przywożą cudzoziemców pod granicę z Polską. Dzięki znajomości terenu żołnierze białoruscy doprowadzają szybko cudzoziemców do miejsc, w których mogą próbować przekraczać granicę. Sposób zabezpieczenia granicy przez Polskę jest stale monitorowany przez służby Białorusi” – czytamy.

Przypomnijmy, wcześniej pod zarzutem pomocnictwa w nielegalnym przekroczeniu granicy zatrzymano trzech obywateli Ukrainy, dwóch obywateli Gruzji i obywatela Mołdawii. Z kolei w sobotę za pomocnictwo zatrzymano 2 obywateli Gruzji, którzy wieźli 3 obywateli Sudanu.

Straż Graniczna odniosła się do wpisu aktywistów z Fundacji Ocalenie o „samotnym szesnastolatku z Sudanu”, który był „splątany”, a jego buty były „przymarznięte do nóg”. „Cudzoziemiec po 3 h został wypisany ze szpitala, lekarze stwierdzili nieznaczne wychłodzenie. Badania lekarskie potwierdziły, że cudzoziemiec jest pełnoletni” – podała SG w niedzielę.

Fundacja Ocalenie napisała w sobotę: „-7 stopni Znajdujemy samotnego szesnastolatka z Sudanu. Jest splątany, a buty ma przymarznięte do nóg, nie da się ich zdjąć. Gdy zabiera go wezwana przez nas karetka, termometr pokazuje -9 stopni. Mamy nadzieję, że nogi da się uratować”. Straż Graniczna odniosła się w niedzielę do wpisu.

„Informacja aktywistów: 'Znajdujemy 16-latka z Sudanu. Jest splątany, buty ma przymarznięte do nóg’. Fakt: Cudzoziemiec po 3 h został wypisany ze szpitala, lekarze stwierdzili nieznaczne wychłodzenie. Badania lekarskie potwierdziły, że cudzoziemiec jest pełnoletni” – wskazała Straż Graniczna.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz