W reakcji na działania NATO w Zachodnim Okręgu Wojskowym Rosji powstanie około 20 nowych zgrupowań i jednostek wojskowych – oświadczył w poniedziałek minister obrony Rosji Siergiej Szojgu. Zapowiedział, że do rosyjskiej armii trafi też około 2 tysięcy sztuk uzbrojenia.

Działania naszych zachodnich kolegów rujnują system bezpieczeństwa na świecie i zmuszają nas do podjęcia środków aktywnego przeciwdziałania  – oświadczył Szojgu cytowany przez agencję “Reuters”. Zadeklarował, że do końca roku w Zachodnim Okręgu Wojskowym powstanie około 20 nowych zgrupowań i jednostek wojskowych.

Zapowiedział także, że w 2021 roku do armii trafi około 2 tys. sztuk uzbrojenia – podaje PAP. Podkreślił, że Rosja szkoli swoje siły i ulepsza ich przygotowanie. Zwrócił uwagę na przykład Floty Bałtyckiej, w której wzmocniono intensywność ćwiczeń przygotowania bojowego okrętów aż o 30 procent.

Szef rosyjskiego resortu obrony skarżył kraje NATO i Stany Zjednoczone o wzmożenie przygotowania operacyjnego i bojowego w pobliżu rosyjskich granic.

Szojgu oświadczył także, że Rosja i Białoruś przygotowują się do zaplanowanych na wrzesień ćwiczeń wojskowych Zapad-2021 (Zachód 2021). Zadeklarował, że przygotowania “przeszły do etapu aktywnego” i do tej pory “przeprowadzono treningi dowódczo-sztabowe”.

Wcześniej rosyjski wiceminister spraw zagranicznych oświadczył, że Rosja będzie wysyłała w najbliższym czasie Stanom Zjednoczonym “niewygodne sygnały”. Agencja “RIA Novosti” łączy opisywane deklaracje z niedzielnymi słowami prezydenta USA Joe Bidena. Amerykański prezydent zapowiedział w niedzielę, że podczas spotkania w Genewie będzie wywierał presję na prezydenta Rosji Władimira Putina w kwestii przestrzegania praw człowieka. Słowa padły w trakcie przemówienia z okazji Dnia Pamięci (Memorial Day).

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W ubiegłym tygodniu Biały Dom poinformował, że pierwsze oficjalne spotkanie prezydentów USA i Rosji, Joe Bidena i Władimira Putina, odbędzie się 16 czerwca w Genewie.

Ostatnie tego rodzaju spotkanie prezydentów USA i Rosji miało miejsce za kadencji Donalda Trumpa, w lipcu 2018 roku w Helsinkach. Sam Biden miał już wcześniej okazję rozmawiać z Putinem osobiście, gdy był wiceprezydentem w administracji Baracka Obamy.

Zobacz także: Media: W czasie kampanii Joe Biden przyjął fundusze od lobbysty związanego z Nord Stream 2

reuters.com / ria.ru / pap / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply