Czechy nie poddadzą się zewnętrznej presji w kwestii przyjmowania imigrantów – stwierdził prezydent Miloš Zeman.

Jego zdaniem suwerenny kraj sam będzie decydował o tym, kto przyjedzie na jego terutorium, a kto nie.

“Wczoraj Komisja Europejska wywarła na nas presję w związku z polityką migracyjną. Jeszcze kilka lat temu podjąłem decyzję, że nie ulegnę zewnętrznej presji w tej sprawie. Obowiązkiem prezydenta każdego kraju jest ochorna interesów narodowych. Istotą naszej suwerenności jest to, czy będziemy decydować o tym, komu pozwolimy wjechać na nasze terytorium, a komu nie” – zaznaczył prezydent Czech, komentując decyzję Komisji Europejskiej o wszczęciu postępowania wobec Polski, Węgier i Czech w związku z odmową przyjęcia narzuconych kwot imigrantów.

Zdaniem Zemana krajem docelowym imigrantów nie są Czechy, lecz Niemcy oraz inne kraje z bardziej rozwiniętym systememem socjalnym.

“Problem tkwi w tym, że Komisja Europejska nakłada nam konkrente kwoty imigrantów. Rozumiemy to jako ingerencję w nasze wewnętrzne sprawy” –  nadmienił prezydent. Dodał także, że nikt nie może zapewnić, że po przyjęciu pierwszej puli imigrantów, nie będziemy musieli przygarnąć kolejnej.

“Imigranci to przede wszystkim ludzie, którzy nie identyfikują się z czeskimi i europejskimi wzorcami kulturowymi” – zauważył Zeman.

Według niego przyjmowanie imigrantów wzbudza czujność. “Każda katastrofa zaczyna się niepozornie, ale kiedy raz skłonimy głowę, będziemy kłaniać się częściej” – konkludował prezydent Czech.

Przypomnijmy, że Komisja Europejska wszczęła procedurę z powodu niewywiązywania się przez Polskę, Czechy i Węgry ze zobowiązań w sprawie relokacji uchodźców.

“Musimy zagwarantować, by państwa unijne wdrażały unijne prawo. Stale powtarzamy, że niektóre kraje powinny zrobić więcej w kwestii relokacji uchodźców. Jednak trzy – Polska, Węgry i Czechy – nie przyjęły ani jednego uchodźcy z Włoch czy Grecji. Od ponad roku w ogóle nie przyjmują uchodźców. To nie pozostawiło nam innego wyboru niż rozpoczęcie dziś procedury o naruszenie przez te kraje prawa unijnego” – oświadczył szef KE Jean Claude Juncker w Parlamencie Europejskim.

CZYTAJ TAKŻE: Szijjarto: Węgry odrzucają szantaż Komisji Europejskiej

Kresy.pl/ria.ru

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply