Petycja ma zostać rozpatrzona w przyszłym tygodniu przez specjalną komisję parlamentarną.

W przeprowadzonym w czwartek referendum większość Brytyjczyków opowiedziała się za opuszczeniem Unii Europejskiej. Jednak nie wszyscy są zadowoleni z takiego obrotu sprawy. W ciągu dwóch dni zebrano milion podpisów pod petycją domagającą się powtórzenia referendum.

W umieszczonej na stronie internetowej niższej izby brytyjskiego parlamentu petycji można przeczytać: “My, niżej podpisani, wzywamy Rząd Jej Królewskiej Mości, by wdrożył zasadę, według której jeśli wynik za pozostaniem lub opuszczeniem (UE) wynosi mniej niż 60 proc., przy frekwencji poniżej 75 proc., powinno zostać rozpisane ponowne referendum”.

Wynik referenfum mocno podzielił Brytyjczyków. Chociaż większość głosowała za wyjściem z Unii, to praktycznie cała Szkocja, mieszkańcy Londynu i zdecydowana większość mieszkańców Irlandii Północnej chcieli pozostać we Wspólnocie.

Jednak jeszcze przed referendum premier David Cameron, zwolennik pozostania w Unii, zapowiedział, że nie będzie drugiego głosowania. Wczoraj zapowiedział, że do października poda się do dymisji.

kresy.pl / stooq.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. zefir
    zefir :

    W prawdzie wynik brytyjskiego referendum Brexit’u nie jest stanowiący,wymaga realizacyjnego zatwierdzenia brytyjskiego parlamentu,to niewyobrażalna jest opcja sprzeciwu demokratycznych lordów praktykujących demokrację dłuuugo przed powstaniem tworu pn UE.Szczęśliwie trucizna jewropejskich zboków nie do końca zepsuła brytyjską demokrację,którą zasadnie mogą szczycić się Brytole.W demokracji sprzeciw ok miliona nic nie znaczy przy aprobacie ponad 17 mln refedanrzystów.