Redakcja lokalnego mariupolskiego portalu przeprowadziła uliczną sondę w sprawie zmiany poradzieckich nazw w przestrzeni miasta.

Jak twierdzi redakcja portalu większość pytanych przez nią mieszkańców Mariupola była przeciwna zmianie kilkudziesięciu wystepujących w mieście poradzieckich nazw ulic i placów. Przeciwnicy zmian powoływali się na kosztowność reformy i konieczność „wymiany wszystkiego” – jak stwierdziła jedna z kobiet.Jednak nawet młodzi ludzie wykazywali się sentymentem dla sowieckiej terminologii twierdząc, że nie trzeba zmieniać tego „co zbudowali nasi ojcowie i dziadowie”. Jednak znaleźli się także zwolennicy zmian i chętni do przemianowania prospektu Lenina na prospekt Wolności lub Pokoju.

Mariupol to półmilionowe miasto na południu obwodu donieckiego. Proporcje ludności rosyjskiej i ukraińskiej są w nim wyrównane. Wiosną zeszłego roku było ośrodkiem separatystów, ale w lipcu zostało zajęte przez armię ukraińską i teraz stanowi jej ważną redutę.

0629.com.ua/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz