Unia Europejska powinna być w 2030 roku gotowa do rozszerzenia – oświadczył w poniedziałek Charles Michel, szef Rady Europejskiej. Media zwracają uwagę, że to pierwsza data podana przez Brukselę od przyznania Ukrainie statusu kraju kandydackiego.

Szef Rady Europejskiej Charles Michel przemawiał w poniedziałek w słoweńskim Bledzie. “Musimy rozmawiać o terminach, żeby zachować wiarygodność. Musimy wyznaczyć sobie jasny cel. Uważam, że musimy być gotowi po obu stronach (UE oraz krajów na ścieżce do UE) do 2030 roku, aby się powiększyć” – oświadczył, cytowany przez portal Deutsche Welle.

DW zwraca uwagę, że słuchało go kilku przywódców państw Bałkanów Zachodnich, którym przyszłość w UE obiecano już na szczycie w Salonikach przed dwoma dekadami. “Powolne tempo tej unijnej podróży rozczarowało wielu zarówno w regionie, jak i w UE” – powiedział Michel.

Podkreślił, że przywódcy krajów UE wyrażą swoje stanowiska w sprawie rozpoczęcia oficjalnych negocjacji akcesyjnych z Ukrainą i Mołdawią, a także ponownie poruszą kwestie unijnych perspektyw dla Bośni.

Czytaj także: Cztery kraje UE nie chcą dawać gwarancji bezpieczeństwa Ukrainie

Wskazał, że temat zostanie omówiony na następnych unijnych szczytach.

Podkreślił rolę niezależności sądownictwa oraz walki z korupcją i przestępczością zorganizowaną jako warunków przystąpienia do UE przez którykolwiek z aspirujących krajów.

Przeczytaj: Szefowa Komisji Europejskiej pochwaliła “niesamowite” tempo reform na Ukrainie

Media zwracają uwagę, że to pierwsza data podana przez Brukselę od przyznania Ukrainie statusu kraju kandydackiego.

Przywódcy 27 państw Unii – z zachowaniem wymaganej jednomyślności – przyznali status kraju kandydackiego Ukrainie, Mołdawii oraz Bośni i Hercegowinie w czerwcu ubiegłego roku (i zasygnalizowali podobną gotowość wobec Gruzji, jeśli wróci na ścieżkę reform).

Zobacz także: Ukraina chce dołączyć do Unii Europejskiej w przeciągu dwóch lat

dw.com / unian.ua / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply