Można cały czas mówić o Banderze i Wołyniu, tylko dzisiaj to ukraińscy żołnierze na wschodzie bronią Europy i Polski przed rosyjskim imperializmem – twierdzi Michał Kamiński, wicemarszałek Senatu z ramienia Koalicji Polskiej.

W miniony wtorek gościem „Salonu politycznego Trójki” był Michał Kamiński, wicemarszałek Senatu z ramienia Koalicji Polskiej. Rozmowa dotyczyła m.in. relacji polsko-ukraińskich. Znany z proukraińskiego nastawienia polityk podkreślał, że w Polsce zarówno rząd, jak i opozycja, „mówią jednym głosem w sprawie integralności terytorialnej Ukrainy, poparcia jej walki z rosyjskim imperializmem i jej aspiracji europejskich i atlantyckich”.

– To również dobrze wróży stosunkom polsko-ukraińskim – powiedział Kamiński. W jego ocenie, relacje polsko-ukraińskie funkcjonują na bardzo wielu płaszczyznach, np. ekonomicznej i rozwijają się coraz lepiej.

 

– Gospodarka ukraińska coraz lepiej integruje się z gospodarką europejską, staje się naszym ważnym partnerem – powiedział wicemarszałek Senatu. Odniósł się też do zakwestionowanych przez prezydenta Andrzeja Dudę i Trybunał Konstytucyjny zapisów w znowelizowanej ustawie o IPN, dotyczących ukraińskich nacjonalistów i ich zbrodni na Polakach.

– W wymiarze politycznym jesteśmy już za tym niepotrzebnym kryzysem, wywołanym w poprzedniej kadencji przez koalicję rządową w związku z ustawą o IPN – powiedział Kamiński. Dodał, że nowela ustawy o IPN była „zupełnie absurdalna” i podkreślił, że to nie opozycją ją przyjęła. Odnosząc się do kwestii zakazu ze strony Kijowa ws. poszukiwania miejsc pochówku Polaków na Ukrainie powiedział:

– Akcja wywołuje reakcję i reakcje często strony Ukraińskiej były w tej sprawie bardzo nierozsądne. Tak to bywa z logiką konfliktu, na który zawsze liczą Rosjanie.

Kamiński twierdził też, że w Donbasie Ukraińcy bronią Polski. – Można cały czas mówić o Banderze i Wołyniu, tylko dzisiaj to ukraińscy żołnierze na wschodzie bronią Europy i Polski przed rosyjskim imperializmem – powiedział Michał Kamiński.

Zaznaczył też, że podczas spotkań z Ukraińcami może „z dumą mówić”, o tym, że jeżeli nawet polska scena polityczna bywa dzisiaj podzielona, to w takich sprawach, jak „poparcie dla integralności terytorialnej Ukrainy, poparcia dla walki Ukraińców z rosyjskim imperializmem i poparcie dla ukraińskich aspiracji europejskich i atlantyckich” mówi jednym głosem.

Przypomnimy, że politycy z eurofederalistycznej Unii Europejskich Demokratów, do której należy Kamiński, w tym np. Jacek Protasiewicz czy Stefan Niesiołowski, znani są z mocno proukraińskich poglądów i działań, m.in. podważania znaczenia ludobójstwa na Wołyniu i kwestionowania podnoszenia tego tematu w rozmowach z Ukraińcami, czy współpracy z ukraińskimi politykami według retoryki „zbrodni symetrycznych”, lansowanej m.in. przez kłamcę wołyńskiego, Wołodymyra Wjatrowycza.

Przeczytaj: Niesiołowski: uchwała wołyńska paskudna i prorosyjska, ks. Isakowicz-Zaleski głupcem lub agentem Moskwy [+VIDEO]

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski podkreślał, że Kamiński w przeszłości zawsze opowiadał się po stronie ukraińskiego prezydenta Wiktora Juszczenki i otrzymał za to Order za Zasługi. Polityk kilka lat temu chciał też zostać doradcą poprzedniego prezydenta Ukrainy, Petra Poroszenki.

Polskieradio.pl / Kresy.pl

11 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. jaro7
  jaro7 :

  Kolejna głupota.Po pierwsze nie można mówić ,przekonało sie już wielu Polaków sciganych przez “wymiar sprawiedliwości”,ostatnią jego ofiaro jest p.Katarzyna Sokołowska.Po drugie prosze nie bredzić że chronią nas przed czymkolwiek .Przypominam że my GRANICZYMY z Rosją poza tym gdyby nas chcieli zaatakować zrobią to przez Białoruś,maja najbliżej.

 2. Roman1
  Roman1 :

  Widocznie nikt z członków rodzin tego przechrzty pisowskopeeselowskiego nie został zarezany przez naszych bratanków spod znaku tryzuba. Ewentualną (bardzo mało prawdopodobną) agresję Rosji będziemy mogli zawdzięczać wyłącznie takim Kamińskim i podobnym.

 3. Wolyn1943
  Wolyn1943 :

  Jeśli integralność terytorialna Ukrainy zaczyna się na wschód od Zbrucza – jestem za! Choć umierać za nią – nie zamierzam! Pan poseł obniża loty! Przecież obowiązywała dotąd wersja, że Ukraińcy w donieckich okopach bronią całego Świata przed zakusami rosyjskiego imperializmu. Oj, ambasador Deszczyca nie będzie zadowolony z tego minimalizmu, nie będzie…

 4. Tutejszym
  Tutejszym :

  Kamiński z Warszawy nie jest idiotą, podły tekst umieścił z premedytacją?
  To nie ukraińscy żołnierze na wschodzie bronią Europy i Polski przed rosyjskim imperializmem, tylko wspólna organizacja obrony państw, członków NATO.
  Ukraina raczej działa w ramach dywersji, w interesie USA.
  Póki co odpowiada to interesom Polski i USA, czas na konkluzje przyjdzie później.
  Czytałem o niejakim Ukraińcu, Bronisławie Kamińskim, dowódcy brygady Waffen-SS RONA, zbrodniarzu wojennym, zwanym katem Warszawy.
  Ale to na pewno nie była rodzina tego obecnego miłośnika i wielbiciela upowskiej Ukrainy…

 5. Andrzej2
  Andrzej2 :

  Jeszcze jeden szkodliwy idiota mowiacy brednie , o obronie Polski i Europy przez Ukraine przed rosyjskim imperializmem. W jaki sposob kraj biedny i zacofany gospodarczo na poziomie Rwandy, moze bronic Polske i Europe. Zreszta to nie Rosja wysuwa pod adresem Polski jakies roszczenia terytorialne tylko banderowska Ukraina rosci sobie prawo do 19 polskich ,przygranicznych powiatow. To banderowska Ukraina jest naszym zagrozeniem nie Rosja. Rosjanie “wybili ukraincom przednie zeby” w Donbasie, raczej tam nie odniosa zadnego sukcesu, za to z tym slabszym na zachodzie moga sprobowac, tak jak to zrobili w czasie II w. s.