Meksyk: Rekordowa liczba morderstw w 2019 roku

Tylko w ciągu pierwszych 10 miesięcy 2019 roku w Meksyku popełniono niemal 29 tysięcy morderstw. Za większość odpowiedzialne są kartele narkotykowe. Władze kraju zapowiadają kontynuację wojny z przestępczością.

Na pierwszej w tym roku konferencji prasowej prezydent Meksyku Andres Manuel Lopez Obrador za przyczynę wzrostu przestępczości wskazał „okres rządów neoliberalnych, korupcję, działalność gangsterów w białych kołnierzykach i zwykłych kryminalistów”. Lewicowy prezydent zapowiedział, że będzie kontynuował zwalczanie przemocy przez eliminację społecznych i ekonomicznych jej przyczyn. Drogą do pokoju ma być „zapewnienie społeczeństwu pracy i budowanie dobrobytu”.

Prezydent obiecał także zapewnienie obecności Gwardii Narodowej we wszystkich częściach kraju, jak również to, że 1 grudnia 2020 roku, po dwóch latach sprawowania mandatu, poinformuje o „stworzeniu podstaw do przeobrażenia Meksyku i skonsolidowania tego, co zostało rozpoczęte”.

Obrador zapowiedział, że po wygaśnięciu jego mandatu w 2024 roku „nie będzie ubiegał się o żadne stanowisko publiczne”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Od rozpoczęcia wojny narkotykowej pod koniec 2006 roku, kiedy prezydentem został Felipe Calderón, który skierował do walki przeciwko kartelom siły wojska, w Meksyku dokonano ponad 200 000 morderstw, a ok. 40 000 osób policja uznała za zaginione. To więcej ofiar niż przyniosła np. wojna w Afganistanie. W pierwszych miesiącach 2019 roku dzienna średnia morderstw wynosiła 94.

Wielokrotnie informowaliśmy o eskalacji przemocy w Meksyku. Często odnajdywane są zbiorowe mogiły, jak ta w prowincji Morelos w centrum kraju, gdzie doliczono się 105 ciał. Na ataki narażeni są także duchowni oraz dziennikarze – Meksyk jest krajem bardzo nisko ocenianym w rankingu wolności prasy tworzonym przez Reporterów Bez Granic, właśnie ze względu na liczne ataki na tę grupę zawodową, np. jak te z 2017 roku, gdzie z rąk nieznanych sprawców zginęła wiceszefowa redakcji jednego z regionalnych tygodników oraz pracownik największego meksykańskiego dziennika.

Kresy.pl/FoxNews/Rmf24.pl

 

 

 
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz