Media: Trump będzie w Polsce 1 września – przyjedzie na dwa dni, ale raczej nie na Westerplatte

Według nieoficjalnych informacji „Rzeczpospolitej” i Wirtualnej Polski, administracja Donalda Trumpa potwierdziła jego przyjazd do Polski na obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

W piątek „Rzeczpospolita” podała, że wizyta Donalda Trumpa w Polsce w czasie obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej jest już pewna. Podobnie pisze portal „Wirtualna Polska”. Media te powołują się na źródła dyplomatyczne zbliżone do Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Dotąd Waszyngton nie potwierdzał oficjalnie, że Trump przyjął zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy, jednak rzekomo miało się to stać w ostatnich dniach. Sam Trump nie wypowiadał się na ten temat jednoznacznie, choć ogólnie przyznawał, że planuje wybrać się do Europy, w tym do Polski, w okolicach września.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Według „Rz”, amerykański prezydent przyleci do Polski na dwa dni, najpewniej 31 sierpnia br. Ma wówczas przybyć do Warszawy, by dzień później wziąć udział w uroczystościach upamiętniających wybuch II wojny światowej. WP.pl podaje, że planowane jest wówczas wystąpienie Trumpa. Najprawdopodobniej nie pojawi się on jednak 1 września na Westerplatte. „Rzeczpospolita” zaznacza, że program wizyty nie został jeszcze ustalony, mają się tym zająć grupy robocze.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
 

Media podają, że wizyta amerykańskiego prezydenta ma mieć dwie części: bilateralną oraz wielostronną. Jak poinformowano, prawdopodobnie zaplanowano spotkanie w cztery oczy Donalda Trumpa z prezydentem Andrzejem Dudą. Niewykluczona jest też wizyta prezydenta USA w jednej z baz, w których stacjonują amerykańscy żołnierze.

Na uroczystości 1 września prezydent Duda zaprosił też sekretarza generalnego ONZ, przywódców krajów członkowskich UE i NATO oraz Partnerstwa Wschodniego. Strona polska spodziewa się wysokiej frekwencji.

Przeczytaj: Trump na konferencji z Dudą: mam nadzieję, że Polska będzie mieć wspaniałe relacje z Rosją [+VIDEO]

Tydzień temu Sejm przyjąć specustawę ws. Westerplatte, która ma usprawnić budowę Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 w Gdańsku. Sprawa wywołała burzliwą dyskusję w mediach, a także w Sejmie. Liberalna opozycja twierdzi, że w ten sposób rząd PiS chce zawłaszczyć Westerplatte na organizację własnej uroczystości. Z kolei przedstawiciele rządu ripostowali, że samorząd gdański, w tym nowa prezydent Aleksandra Dulkiewicz, nie radzi sobie z zagospodarowaniem terenu.

rp.pl / wp.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz